Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v přípravě vstupu na hlavní trh burzy v Hongkongu se svými akciemi. ČTK to dnes bez dalších podrobností oznámila firma. Stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V. (HCBV), která se zaměřuje na spotřebitelské úvěry, požádala o povolení obchodovat s akciemi v Hongkongu v červenci. Server E15.cz začátkem září informoval, že koncem srpna kotační výbor tamní burzy záměr skupiny Home Credit schválil.
"Skupina Home Credit oznamuje, že se kvůli tržním podmínkám rozhodla nepokračovat v procesu směřujícím ke globální nabídce akcií její stoprocentně vlastněné dceřiné firmy Home Credit NV na burze v Hongkongu," uvedli dnes zástupci skupiny.
Zrušení příprav úpisu akcií se kvůli politické situaci v Hongkongu dalo podle analytika portálu Capitalinked.com Radima Dohnala čekat. "Nikdo ze zahraničí by nechtěl riskovat, že se do dne uzavření úpisu situace ještě více zhorší. Hrozilo a hrozí, že status Hongkongu bude do budoucna výrazně horší než nyní. To by ohrožovalo nejen uvažované minoritní akcionáře Home Credit, ale i majoritního vlastníka skupinu PPF," řekl ČTK.
"Jde zřejmě jak o nepřízeň podmínek v samotném Hongkongu, kde už několik měsíců jsou masové protestní bouře tamního obyvatelstva, tak o nepřízeň podmínek, které čelí čínský maloobchodní segment," doplnil analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Možné přehodnocení rozhodnutí vstoupit na hongkongskou burzu podle něj v poslední době avizovalo více firem. Pro vstup se však nerozhodly ty úzce spjaté právě s čínským maloobchodním segmentem, zatímco například firma orientovaná na vývoj umělé inteligence nakonec vstupuje, dodal.
Agentura Reuters v létě uvedla, že firma chtěla z primární veřejné nabídky získat aspoň miliardu amerických dolarů (zhruba 22,7 miliardy Kč). Zamýšlená globální veřejná nabídka akcií byla ale podmíněna mimo jiné souhlasem hongkongské burzy, finálním rozhodnutím orgánů skupiny Home Credit i HCBV, tržními podmínkami a dalšími faktory.
Většinovým vlastníkem společnosti Home Credit je skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera, s podílem 91,12 procenta. Menší část (8,88 procenta) patří firmě EMMA OMEGA, kterou ovládá podnikatel Jiří Šmejc.
Skupina Home Credit byla založena v roce 1997 a nyní patří mezi největší světové firmy poskytující spotřebitelské úvěry. Působí v Číně, Rusku, Kazachstánu, Česku, na Slovensku, v Indii, Indonésii, Vietnamu a na Filipínách.
PPF investuje do řady odvětví - od bankovnictví a finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie, pojišťovnictví, nemovitosti až po zemědělství.
Související
5 mýtů o online nebankovních půjčkách
PPF a Home Credit na ruském trhu končí
Home Credit , burza , ppf group , Ekonomika , Hongkong , Petr Kellner
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Írán zahájil rozsáhlou vlnu útoků napříč celým Blízkým východem
před 1 hodinou
Rozzuření Íránci se pokusili vtrhnout na americké velvyslanectví
před 3 hodinami
Počasí: Příští týden jarní teploty setrvají, bude až 15 stupňů
včera
Ajatolláh Alí Chameneí je po smrti
včera
TOI: Íránské revoluční gardy zřejmě zablokovaly jednu z nejdůležitějších námořních cest světa, Hormuzský průliv
Aktualizováno včera
Chameneí je po smrti, tvrdí izraelské úřady
včera
Útok na Írán byl největší leteckou operací v historii Izraele. Mrtvých jsou stovky
včera
Izraelské letectvo zahájilo další nálety na Írán. Exploze zní v Teheránu i u jaderné elektrárny
Aktualizováno včera
Írán zahájil novou vlnu raketových útoků po celém Blízkém východě. Zasáhl luxusní hotel v Dubaji
včera
Trump: Zaútočili jsme, protože Írán vyvíjí rakety schopné zasáhnout USA. Podle rozvědky to není pravda, tvrdí CNN
včera
Válka na Blízkém východě: Íránský ministr i šéf revolučních gard jsou po smrti. Britská letadla jsou ve vzduchu, zasedne RB OSN
včera
Chameneí mohl být při útoku na Írán zabit, tvrdí Izrael. Teherán to popírá
včera
Na dívčí školu v Íránu měly dopadnout tři rakety. Mrtvých je přes 50, tvrdí Teherán
včera
Blízký východ je útoky „zděšen“. Není to naše válka, vzkazuje
včera
Cílem útoků USA a Izraele se stala Chameneího kancelář i prezidentský palác
včera
První reakce na útoky v Íránu: Blízký východ se ocitá na pokraji katastrofy, varuje svět
včera
Blízký východ v plamenech. Íránské rakety dopadají na Katar, Kuvajt, SAE i Bahrajn, Izrael zahájil nové nálety
včera
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
včera
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
včera
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
Izrael a Spojené státy zahájily v sobotu ráno údery proti Íránu. Tuto informaci potvrdil izraelský ministr obrany Israel Katz a dva američtí představitelé. Nad íránským hlavním městem Teheránem byl po explozích spatřen stoupající sloup kouře.
Zdroj: Libor Novák