Hospodářská komora oceňuje rozhodnutí vlády, chce změnit systém podpory firem

Hospodářská komora oceňuje, že vláda představila jasný plán uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Zároveň navrhuje změnit systém podpory pro podnikatele podle německého vzoru, kdy se podpora vyplácí podle tržeb.

Podnikatelé jsou také připraveni zahájit testování zaměstnanců pomocí antigenních testů. Ty by měly být hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. Na tiskové konferenci to dnes řekl prezident komory Vladimír Dlouhý.

Vláda dnes jednomyslně rozhodla o uvolnění protiepidemických opatření, země se ve čtvrtek přesune ze čtvrtého do třetího stupně rizika. S omezeními se budou moci otevřít obchody, služby i restaurace. Bude zrušeno omezení vycházení, znovu se bude moci prodávat i v neděli. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) odklad o čtyři dny budou moci podnikatelé využít k přípravě pro otevření.

"Předpokládali jsme, že vláda od pondělka umožní podnikatelům a jejich zaměstnancům alespoň částečně fungovat tak, jak stanovila v pravidlech protiepidemického systému ve třetím stupni. Kompromis vítáme, nicméně komunikace případného rozvolnění v posledních dnech, kdy se začaly hledat způsoby, jak v pondělí nerozvolnit, zpochybnily samotný protiepidemický systém," uvedl Dlouhý.

Vláda podle něj musí postupovat tak, aby omezila riziko další vlny epidemie a případného dalšího uzavření ekonomiky, které by pro ni znamenalo další velké škody. "Musí ale také vzít na vědomí, že neustálé odklady otevření pro řadu podnikatelů znamenají, že s jistotou už neotevřou vůbec. Protože vyčerpali své rezervy a nemají z čeho hradit fixní náklady, které jim každý den, kdy neotevřou, vznikají," doplnil Dlouhý.

Považuje za nezbytné, aby vláda přemýšla, jak se vypořádat se situací, kdy budou provozovny otevřené jen napůl. Na státní podporu podle něj už dnes nedosahuje řada podniků. "V zahraničí je přitom podpora koncipována tak, aby přiměřeně pokrývala fixní náklady, a umožnila tak přežití firem," podotkl Dlouhý.

Jako příklad komora uvedla německý model, kde všechny podpory kompenzují podnikům ztráty podle obratu. "Aplikujme jednoduchou matematiku. Ať má každý nárok alespoň na 75 procent obratu a odečtou se od toho jakékoliv již poskytnuté kompenzace jako třeba Antivirus, kompenzační bonus nebo nejrůznější dotační programy Covid," sdělil viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Komora vyzvala vládu k okamžitému zahájení testování pomocí antigenních testů. Testy podle ní musí být na odběrních místech dostupné pro všechny a hrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Zároveň je naprosto nezbytné neprodleně provázat pravidelné testování s protiepidemickým systémem. Všem, kteří budou dobrovolně a pravidelně podstupovat testování, by mělo být umožněno provozovat jejich podnikání či živnost," dodal Dlouhý.

Podle Podnikatelských odborů, které sdružují více než 12.000 členů, vláda opakovaně upřednostňuje velké vlastníky a korporace proti malým. Podle předsedy unie Radomila Bábka jsou tyto praktiky diskriminační a narušují rovnost a férovost trhu. "Tvrzení ministrů, že malé krámky jsou daleko větším nebezpečím pro šíření nákazy než velký hypermarket, je nejen lživé a nepodložené, ale je navíc v rozporu s právním řádem České republiky," uvedl Bábek.

Související

Více souvisejících

Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) hospodářská komora Vláda ČR podnikatelé Ekonomika Tomáš Prouza (ekonom) firmy Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy