Komerční bance klesl zisk o 45 procent. Krize bude mít dlouhodobé důsledky, tvrdí generální ředitel

Komerční bance klesl za tři čtvrtletí čistý zisk meziročně o 45 procent na 6,1 miliardy korun. Po očištění o jednorázové položky byl nižší o 44 procent. Čisté provozní výnosy se snížily o 8,6 procenta na 22,3 miliardy korun. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě. Zároveň představila aktualizovaný strategický plán do roku 2025.

Komerční banka
doporučujeme

Finanční výkonnost podle banky zůstala zdravá navzdory významným dopadům ekonomického šoku způsobeného pandemií koronaviru. "Probíhající krize bude mít dlouhodobé důsledky, ale zároveň posílí naši odolnost. Je tak nutné se dívat dál za její konec," uvedl předseda představenstva a generální ředitel Jan Juchelka.

Úvěry klientům se letos do září zvýšily o 5,9 procenta na 692,3 miliardy korun. Z toho úvěry na bydlení poskytované Komerční bankou a její stavební spořitelnou Modrá pyramida stouply o 7,8 procenta a spotřebitelské úvěry o 1,3 procenta. Objem úvěrů podnikům a jiným subjektům byl větší o 4,8 procenta. Vklady klientů stouply meziročně o 8,2 procenta na 930,4 miliardy korun.

Čisté úrokové výnosy se snížily o 8,9 procenta na 16,1 miliardy korun, podle banky hlavně v důsledku výrazného poklesu tržních úrokových sazeb, který vedl ke snížení výnosů z reinvestic depozit. Čisté poplatky a provize se snížily o 13,1 procenta na 3,9 miliardy Kč, a to především kvůli nižší transakční a prodejní aktivitě, ale i v důsledku nové regulace poplatků za přeshraniční platby. "Čistý výsledek z finančních operací ve výši 2,2 miliardy Kč se zvýšil o 1,9 procenta s tím, jak kolísavé a nejisté prostředí zvedalo poptávku klientů po zajištění finančních rizik," uvedla banka.

Provozní náklady stouply o 1,9 procenta na 11,4 miliardy korun. "Tento růst byl tažen zejména zvýšeným příspěvkem do Fondu pro řešení krize, a narostly i odpisy, což souvisí s investicemi na digitalizaci služeb a provozu banky," uvedla KB. Průměrný počet zaměstnanců klesl o 0,7 procenta na 8099. Komerční banka také zaúčtovala restrukturační rezervu na náklady spojené se zrychlením transformace na základě zkušenosti z epidemie covid-19 s čistým dopadem do provozních nákladů ve výši 94 milionů korun. Provozní náklady bez této jednorázové rezervy byly vyšší o procento.

Od poloviny března umožňuje Skupina KB svým klientům zasažených krizí odklad splátek až po dobu šesti měsíců. Společnosti Skupiny KB ke konci září odkládaly splátky klientům u úvěrů v celkové výši 58,5 miliardy Kč, z toho 26,6 miliardy Kč u hypoték, tři miliardy korun spotřebitelských půjček, 4,1 miliardy Kč financování malých podnikatelů, a 24,7 miliardy Kč úvěrů korporacím. Banka navíc ke 30. září poskytla v záručních programech Covid 1864 klientům financování v objemu 11,7 miliardy Kč.

Počet klientů bance meziročně klesl o 11.000 na 1,651 milionu. Počet poboček se za stejnou dobu snížil ze 344 na 243. Ve strategickém plánu si banka klade za cíl být lídrem v nové éře digitálního bankovnictví pro dva miliony aktivních klientů. Mezi strategické cíle patří mimo jiné vybudování nové digitální banky a společnosti řízené daty a udržení vedoucí pozice ve službách pro korporace.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Restrikce se na tržbách projeví, podnikům budou chybět vánoční večírky,…

30.11.2020 00:01 Aktualizováno Na chvíli u výdejních okének přestali pracovat. Majitel sítě pražských restaurací Šenkýrna Luděk…

Z restauratérů se během lockdownu stali mistři improvizace, vzrostl zájem…

29.11.2020 20:01 Ztrátu přes milion má kvůli proticovidovým opatřením brněnský restauratér Raed Kahwaji. Řekl to…

Restaurace mohou od čtvrtka fungovat na 50 procent kapacity, u jednoho…

29.11.2020 17:27 Aktualizováno Stravovací zařízení se budou moci znovu otevřít ve čtvrtek. V provozu budou moci být od 06:00 do 22…

Nejvýše položená restaurace v ČR opět otevře 3. listopadu, dosavadní…

29.11.2020 17:17 Nejvýše položená restaurace v Česku na Luční boudě na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek opět otevře.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama