Společnost Nestlé přesune výrobu cukrovinek Lentilek z České republiky do Německa. V Holešově na Kroměřížsku se vyrábějí již od roku 1907, ale od jara příštího roku mají být vyráběny v Hamburku.
Informace zveřejněné Radiožurnálem dnes ČTK potvrdil mluvčí Nestlé Česko Robert Kičina. Důvodem přesunu je podle firmy sladění receptury českých Lentilek se značkou Smarties, pod kterou jsou lentilky vyráběny a prodávány v zahraničí, a také snížení nákladů na výrobu.
Nyní Lentilky vyrábí holešovská továrna Sfinx. "Od dubna 2021 převezme výrobu Lentilek továrna v Hamburku. Operátoři, kteří se dnes podílejí se na výrobě Lentilek, budou přesunuti na jiné výrobní linky a dílny v závodě Sfinx," uvedl Kičina.
K přesunu do Německa podle něj firmu vedly dva důvody. "Prvním je harmonizace receptury s naší značkou Smarties, pro kterou jsme se rozhodli na základě výsledků preferenčních testů mezi spotřebiteli. V testu, kdy jsme lidem dali ochutnat obě varianty složení, původní i nové, jsme zjistili, že jim obě chutnají a jsou pro ně stejně akceptovatelné," řekl mluvčí Nestlé. Výrobek bude podle něj obsahovat méně cukru a více mléka a čokolády. Počítá se i s použitím certifikovaného kakaa.
Dalším důvodem stěhování je podle Nestlé Česko snížení nákladů na údržbu výrobních technologií a lepší využití kapacit v továrně v Hamburku, která dostačuje pro výrobu a distribuci produktu do všech zemí Evropské unie. "Navíc má závod technologii balení Lentilek do papírových obalů a přispěje k plnění závazků Nestlé, týkajících se snižování plastového odpadu bez větších investic," oznámil Kičina.
Do papírových obalů se přitom Lentilky balí i nyní. Některé však podle Kičiny mají plastové součásti. Jako příklad uvedl balení Lentilek o váze 140 gramů v tubě. "V našem českém závodě, na rozdíl od německého, nemáme technologii která by nám je umožnila nahradit papírovými," řekl Kičina. Balení nejprodávanějšího osmadvacetigramového formátu Lentilek v papíře podle něj zůstane ve Sfinxu.
Lentilky začali v roce 1907 v Holešově vyrábět bratři Philipp a Rudolf Kneislovi. Pojmenování čokoládových cukrovinek pochází z latinského slova pro čočku. Výrobek si nechali bratři patentovat. Jejich zásluhou ve městě vznikla továrna Sfinx, která Lentilky vyrábí dodnes.
Koncem loňského roku pracovalo v holešovském závodě asi 400 lidí. Více než polovinu jeho produkce tvoří želé výrobky, které se prodávají na domácím trhu hlavně pod značkou Jojo. Podnik vyrábí i tvrdé bonbóny Bon Pari nebo Hašlerky a dále dražé, mezi která patří právě Lentilky a Smarties. Čokoládové středy pro lentilky se dovážejí z druhého závodu na cukrovinky společnosti Nestlé v Česku, olomoucké Zory. Za jednu směnu se ve Sfinxu vyrobí asi 1,6 milionu kusů Lentilek. Sfinx vyrábí i cukrovinky marshmallow či polotovar pro karamely.
Historie výroby cukrovinek v Holešově sahá až do roku 1863. Do současné továrny na Palackého ulici se pak přesunula v roce 1910. Sfinx tedy patří mezi nejstarší továrny na cukrovinky v Česku. Součástí společnosti Nestlé je Sfinx od roku 1992. Předloni vyrobil téměř 15.900 tun cukrovinek.
Zisk české pobočky předního světového výrobce cukrovinek Nestlé v roce 2018 meziročně stoupl o 1,6 procenta na 578 milionů korun. Tržby klesly o 200 milionů korun na 10,5 miliardy. Hospodářské výsledky za loňský rok firma zatím nezveřejnila.
Související

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Rumové pralinky od Nestlé končí. V Olomouci je po desítkách let přestanou vyrábět
Nestlé , Ekonomika , Zlínský kraj , Německo , potraviny jídlo
Aktuálně se děje
před 53 minutami

Dvořák ze STAN o bitcoinovém daru věděl, tvrdí ANO a ODS
před 1 hodinou

Rusové údajně poprvé pronikli do centrální části Ukrajiny
před 2 hodinami

Kanada jako člen EU? Odstartovala neobvyklá kampaň
před 4 hodinami

Trump chválí zásah Národní gardy v Los Angeles. Ta ale ve městě vůbec není
před 5 hodinami

Volby by vyhrálo ANO, koalice Spolu navzdory bitcoinové kauze posiluje
před 6 hodinami

Nečekaná dohra extrémního počasí: Hrozí ničivé dopady na celoplanetární úrovni, varují vědci
před 7 hodinami

Poplach v Rusku: Moskva po dronových úderech Ukrajiny uzavřela letiště
před 8 hodinami

Počasí: Do Česka dnes dorazí další silné bouřky
před 8 hodinami

Mír na Ukrajině je jen iluze. Podle zpravodajců na něj Putin nepřistoupí
před 10 hodinami

Rusko přišlo o víc, než jen bombardéry. Ukrajina zničila i ruskou představu o bezpečnosti
před 11 hodinami

Amerikou otřásají rozsáhlé protesty. Trump povolal tisíce příslušníků národní gardy
před 12 hodinami

Počasí bude příští týden letní, teploty překročí tropickou hranici
včera

Dva prvoligové týmy oznámily své nové trenéry. Boleslav bude trénovat Majer, Slovácko Kameník
včera

Češi zvládli další duel kvalifikace na MS, po Faerských ostrovech a Gibraltaru vyhráli nad Černou Horou
včera

Velký třesk byl největší explozí v celém vesmíru, která ale byla ta druhá? Vědci na to náhodou přišli
včera

Elon Musk smazal příspěvky týkající se konfliktu s prezidentem Trumpem
včera

Blažek pozastavil členství v ODS. Po bitcoinové kauze rezignoval i na vedení jihomoravské organizace
včera

Jakákoliv odveta v této válce už se dá odůvodnit téměř čímkoliv a příkopy mezi znesvářenými stranami se dále prohlubují, říká Řepa pro EZ
včera

Německo se chystá na masivní ruské útoky. Postaví protiatomové bunkry, na obranu dá desítky miliard eur
včera
Nadzvukové létání se po 20 letech vrací. Je ale potřeba vyřešit zásadní problém
Po více než dvou dekádách od vyřazení slavného Concordu se nadzvukové lety vracejí do hry – tentokrát možná i nad pevninskými Spojenými státy. Boom Supersonic, ambiciózní startup z Colorada, pracuje na vývoji letadla Overture, které má být prvním komerčním nadzvukovým letounem od dob Concordu. K tomu ale bude potřeba odstranit jeden zásadní zákaz: létání nadzvukovou rychlostí nad pevninou USA.
Zdroj: Libor Novák