Koronakrize v ČR graduje. Strmě narostl počet živnostníků, kteří přerušili podnikání

Počet přerušených živností za 11 měsíců letošního roku se přiblížil 90.000. Podnikání pozastavilo o 39 procent víc osob než ve stejném období loňského roku a o 59 procent víc než v roce 2018. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Bisnode.

"Tempo, jakým OSVČ dočasně ukončují podnikatelské aktivity v letních měsících a obzvlášť na podzim, zrychlilo. Extrémní bylo září," uvedla analytička Bisnode Petra Štěpánová. Pandemii covid-19 se nedaří zkrotit, ekonomika strádá, vyhlídky do budoucna jsou nejisté, dodala.

Zasažena jsou podle ní celá odvětví a stav podnikatelské základny se zhoršuje. Významně tak roste počet společností, které se dostaly do potíží. Tento stav se odráží také mezi OSVČ, které ve velkém pozastavují své podnikatelské aktivity. Situace vygradovala na podzim, podotkla Štěpánová.

Od začátku roku se čísla postupně zhoršují. Za první pololetí se počet pozastavených živností meziročně zvýšil o 21 procent, za tři čtvrtletí o 35 procent a ke konci listopadu o 39 procent.

Nejhorší situace byla v září, po skončení letních prázdnin. V meziročním srovnání podnikání pozastavilo o 149 procent živnostníků víc než v roce 2019, druhý nejhorší výsledek přinesl hned následující měsíc. V říjnu se rozhodlo přerušit podnikání o 83 procent OSVČ víc.

Z absolutního pohledu byl nejhorší leden se 17.008 přerušenými živnostmi, nicméně první měsíc roku bývá dlouhodobě nejsilnější. Následují září a březen, když v obou měsících podnikání dočasně ukončilo víc než 10.000 podnikatelů, poznamenala.

Detailnější analýza Bisnode ukázala, že nejvíc přerušených živností za devět měsíců letošního roku bylo ve volné živnosti výroba, obchod a služby. Podnikání v ní přerušilo 6820 OSVČ, což je o devět procent více než v roce 2019 a o 972 procent víc než v roce 2018.

Druhou nejčastěji přerušovanou živností se stalo stravování, které bylo koronavirovou epidemií v průběhu jara a podzimu obzvlášť silně zasaženo. Aktivity v ní pozastavilo 5537 živnostníků, což je o čtvrtinu víc než v roce 2019 a o 41 procent víc než v roce 2018. Trojici nejvíce přerušených živností doplňuje maloobchod v nespecializovaných prodejnách se 4956 pozastavenými činnostmi.

Z relativního pohledu je v čele nejpostiženějších oborů výroba zámků a kování, kde letos podnikání přerušilo o 957 procent víc podnikatelů než ve stejném období loňského roku. Následuje zprostředkování velkoobchodu s 784procentním přírůstkem a průvodcovské činnosti se 733 procentním. V první dvacítce jsou také například zprostředkovatelské činnosti realitních agentur (147 procent), činnosti cestovních agentur (127 procent) nebo ostatní vzdělávání (126 procent).

Související

Marian Jurečka

Jurečka chce zvýšit důchodové pojištění pro podnikatele

Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje postupné zvyšování důchodového pojistného pro živnostníky. Měsíční odvod by se jim měl zvedat každý rok asi o 600 korun, píší dnešní Hospodářské noviny (HN) s odvoláním na návrh, který koncem března předložil koaličním partnerům ministr Marian Jurečka (KDU‑ČSL). 
Důchodci, ilustrační fotografie. Komentář

Česká politika opakuje staré chyby. Škoda nejen pro důchodce, ale i ostatní

Říká se, že jen blázen dělá stejnou chybu dvakrát. Jenže nám v Česku stará moudra asi nic neříkají, a i kdyby platila, nám to prostě nevadí. Říkáte si, že ne? Ale ano. Ukázka toho, že nejen politikům, ale ani jejich voličům nevadí neustálé opakování starých chyb a jejich nenáprava, je tu doslova na denním pořádku. 

Více souvisejících

živnostníci osvč firmy Ekonomika

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 2 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

Válka na Ukrajině: Rusové pokračují v aktivitě u Avdijivky, potvrzuje to i ISW

Rusové pokračují v aktivitě u měst Avdijivka a Marjinka v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle generálního štábu čelila Ukrajina za poslední den 28 raketovým útokům a 27 leteckým úderům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy