KOMENTÁŘ | Česká politika opakuje staré chyby. Škoda nejen pro důchodce, ale i ostatní

Říká se, že jen blázen dělá stejnou chybu dvakrát. Jenže nám v Česku stará moudra asi nic neříkají, a i kdyby platila, nám to prostě nevadí. Říkáte si, že ne? Ale ano. Ukázka toho, že nejen politikům, ale ani jejich voličům nevadí neustálé opakování starých chyb a jejich nenáprava, je tu doslova na denním pořádku. 

Výše popsané, s trochou zjednodušení, nedávno v přímém přenosu České televize možná nechtěně potvrdil Radek Vondráček z hnutí ANO, když podotkl k výtce o nesmyslných obstrukcích kvůli plánům vlády změnou valorizační formule pro výplatu důchodů snížit jednorázové extrémní navýšení státních výdajů, že „měnit jednací řád české Poslanecké sněmovny (kvůli nesmyslně dlouhým obstrukcím) podle nějakých zaběhlých vzorů, třeba z Německa či Rakouska, se mu nezdá, protože my tu máme naše pořádky a podle nich bychom měli jednat…“ No jo. Ale proč o tom vlastně mluvit? Inu, protože zmiňovaní důchodci, podobně jako třeba OSVČ jsou právě v dobách krizí snad nejviditelnějším terčem. Terčem pro všelijaké změny, které se týkají placení do státní kasy a výplat z něj. 
 
Nechám stranou přísloví o nepoučitelnosti (i když nejen ti moudřejší ze všech možných stran jistě dobře vědí, jak to skončí, když se nikdo nechce z minulých chyb poučit) a budu se věnovat oněm dvěma sociálním skupinám obyvatelstva. Mají totiž paradoxně hodně společného. Jsou propojené jako přesýpací hodiny. Zatímco jedni jsou většinou terčem za to, že do sociálního i zdravotního systému prý platí minimum, zatímco údajně chtějí jenom čerpat maximum, ti druzí mají přece vždycky právo čerpat ono maximum, když před tím desítky let platili státu, co jen to šlo. Tak teď nechtějme, aby nyní kvůli neschopnosti státu najít nějaké jiné řešení v úsporách nějak trpěli.  
 
Důvodem výše popsané, podle mě doslova urputně šířené snahy rozvrátit vztahy v domácí společnosti není ale nic jiného než opoziční sbírka politických bodů. Pro voliče populistů a extrémistů jistě chvályhodně, že? Nynější snaha státu omezit výdaje a dát právě po vládách populisticko-extrémních skupin státní finance do pořádku, se tak stává pořádně ostrým střelivem. Což o to, jenže milovníci těchto uskupení neradi slyší, že za nezřízené rozhazování peněz ze státní kasy, které způsobilo potíže s výdaji, mohou právě jejich miláčkové. A právě proto tu ze strany opozice místo skutečné snahy najít společně s vládou cesty k systémovým a dlouhodobě platným reformám, které by děravý státní rozpočet zacelily, máme jen ty obstrukce. Když pominu, že právě poslanci ANO většinou moc dobře vědí, že na „sekeru“ moc dlouho stát existovat bez vážných následků nemůže, pak je jenom nechtěnou třešničkou na dortu ve sběru politických bodů poukázání na to, že i vláda, která by ze své orientace měla více než podporovat právě živnostníky, tak prý nedělá. 
 
Ten argument je přece jednoduchý. Člověku se podle něj nechce ani věřit, že místo podpory drobného podnikání, zjednodušování daňové, finanční či účetní agendy pro všechny, se tu spíš dlouhodobě, i přes střídání různě orientovaných politických hnutí a stran, dělají systémově spíše kroky jiné. I když se tu a tam něco prosadí. Otázkou tak je, proč si stát „jako by“ bere na paškál právě důchodce a živnostníky, že? Někdo si tak může položit otázku, proč se byznysu staví do cesty náměty o tom, že odvody podnikatelů a živnostníků za sociální pojištění by se v příštích třech letech mohly zvednout až o 60 procent. Nebo to, že živnostníci by si mohli připlatili na odvodech pojistného tak, aby se jejich zdanění srovnalo na úroveň zaměstnanců.  
 
Namítnete jistě, že dokud se žádná ze zmíněných materií neprojednává v parlamentu pro přijetí do zákona, jde jen o diskuzi. A někdo může s o to větší chutí namítnout, že jen diskuse o všech možných, byť třeba nakonec do reálu neuvedených opatření, která možná narovnají nějaké zádrhele nejen ve výplatách důchodů, ale i v příjmech státu (v tomto případě u OSVČ navíc hodně spojeného problému), je nutná. Nemyslím si to.  
 
V Česku jsme totiž, bohužel, zvyklí místo pozitivního myšlenkového rozvoje a systémového uspořádání návrhů od jednotlivců, většinou hned všechno kritizovat, ukazovat prstem a zašlapávat do země. A v politice o to víc. Že přeháním? Stačí se podívat na přenosy z Poslanecké sněmovny za posledních několik dní. Přijde vám, že strategie „vypouštění balónků“ do prostoru a testování toho, co ještě veřejnost unese, je správná, místo aby se většina záležitostí představila nejen v celkovém kontextu se všemi možnými i nemožnými variantami a bylo snahou všech odpovědných najít pro lidi to správné řešení? Že je to utopie? Také to si nemyslím.  
 
Máte pocit, že fungování německého nebo rakouského parlamentu je špatné? Bohužel, máme tu názory odpovědných, kteří místo změn, vedoucích k lepší funkčnosti státu hájí zavedené české (nefunkční) praktiky a zasmrádlý píseček s jeho špatnými prvky, jenom proto, že je „náš“. To je na nic. V důsledku totiž nakonec tihle lidé nepomohou nejen důchodcům, ale ani OSVČ. Nikomu, jen možná sami sobě. A to tím, že kvůli naštvání voličů se s o to větší chutí vrátí zpět k moci. A jak to dopadlo naposled, můžeme vidět v těchto dnech. Tak snad se OSVČ ani důchodci mezitím nedostanou na nějakou šikmou plochu. 

Související

Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.
Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

komentář důchodci, senioři živnostníci důchody Poslanecká sněmovna politika

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 59 minutami

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Portland, ilustrační foto

Do USA nejezděte. Stále více států vyzývá k úplnému bojkotu cestování

Stále větší počet států vydává varování před cestami do Spojených států a mnozí zahraniční turisté se rozhodují, zda USA při svých cestách úplně vynechat. Důvodem jsou změny politiky prezidenta Donalda Trumpa, celní opatření vůči spojencům a zpřísnění imigračních kontrol. Tento trend by mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro americký turistický průmysl, ale i pro ekonomiku jako celek.

před 2 hodinami

Donald Trump

V USA se bouří proti odsouzení Le Penové. Ozval se i Trump

Prezident Spojených států Donald Trump ostře reagoval na pondělní verdikt francouzského soudu, který zakázal krajně pravicové političce Marine Le Penové kandidovat do veřejných funkcí po dobu pěti let. Trump označil rozhodnutí za „velkou věc“ a vyjádřil pochybnosti o spravedlnosti procesu.

před 2 hodinami

Jakub Menšík

Životní úspěch tenisty Menšíka. Ve finále turnaje Masters v Miami porazil svůj vzor Djokoviče

Životní cesta tenisty Jakuba Menšíka turnajem v Miami byla završena tím nejlepším možným způsobem. Uspěl nakonec ve finále, když v něm dokázal porazit svůj vzor Srba Novaka Djokoviče dvakrát 7:6. Pro teprve devatenáctiletého českého talenta se jedná o první velké vítězství na okruhu ATP a díky němu ve světovém žebříčku poskočil na pro zatím nejlepší umístění v kariéře, tedy na 24. místo. Menšík se mimochodem stal také prvním českým tenistou od roku 2005, který ovládl turnaj kategorie Masters 1000. Tehdy se to podařilo Tomáši Berdychovi.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml se poprvé vyjádřil ke slovům Trumpa, že je naštvaný na Putina

Rusko i nadále udržuje pracovní vztahy se Spojenými státy, přestože americký prezident Donald Trump v nedávném rozhovoru uvedl, že je „rozčílený“ a „naštvaný“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. V prvním oficiálním vyjádření k Trumpovým výrokům se Kreml pokusil napětí mezi oběma lídry zmírnit.

včera

Elon Musk

Muska verdikt soudu nad Le Penovou vytočil: Standardní taktika po celém světě

Verdikt francouzského soudu, který vyloučil Marine Le Penovou z prezidentských voleb v roce 2027 kvůli jejímu odsouzení za zpronevěru, vyvolal ostrou reakci nejen ve Francii, ale i ve Spojených státech. Mezi nejhlasitější kritiky rozhodnutí patří Elon Musk, technologický magnát a důležitý poradce prezidenta USA Donalda Trumpa.

včera

včera

včera

Švédsko, ilustrační foto

Švédové oznámili obří balíček pomoci Ukrajině

Švédsko oznámilo další rozsáhlý balík vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě 1,6 miliardy dolarů. Nová podpora se zaměří na posílení protivzdušné obrany, dělostřelectva, satelitní komunikace a námořních kapacit. Švédsko se díky této sumě stává osmým největším přispěvatelem do obranného úsilí Kyjeva.

včera

včera

Marine Le Pen, předsedkyně Národní fronty (NF)

Čtyři roky vězení, milionové pokuty, konec kanditatury. Le Penová si u soudu vyslechla trest

V Paříži padl rozsudek, který může zásadně změnit politickou budoucnost Francie. Marine Le Pen, klíčová postava krajní pravice a lídryně strany Národní sdružení (RN), byla shledána vinnou ze zpronevěry finančních prostředků Evropské unie. Soud jí vyměřil pětiletý zákaz výkonu veřejné funkce, čtyřletý trest odnětí svobody, z toho dva roky podmíněně s domácím vězením, a pokutu ve výši 100 000 eur (cca 2,5 milionu korun). Verdikt je pro Le Pen drtivou ranou, neboť byla favoritkou prezidentských voleb v roce 2027.

včera

USA a Írán si vzájemně vyhrožují. Hrozba střetu není bezprostřední, uklidňuje expert

Slovní přestřelky mezi Teheránem a Washingtonem nabírají na ostrosti a svět s obavami sleduje, zda se nenaplňuje scénář ozbrojeného střetu. Zatímco americký prezident Donald Trump varoval Írán před možným bombardováním, pokud nepřistoupí na přímá jednání o jaderné dohodě, íránské vedení reagovalo po svém – uvedlo své raketové jednotky do stavu bojové pohotovosti.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy