Kvůli válce na Ukrajině klesly objednávky pobytů v Česku

V důsledku války na Ukrajině klesl podle některých rezervačních portálů počet objednávek tuzemských pobytů na následující období, nyní je však už patrný opětovný růst. Lidé mají zájem především o termíny v období Velikonoc. Někteří hoteliéři ale dostávají rezervace pouze na nejbližší dny.

Stále tak pokračuje trend způsobený pandemií koronaviru, kdy lidé aktivity ve volném čase kvůli nejistotě z dalšího vývoje plánují na poslední chvíli. Vyplývá to z ankety ČTK mezi zástupci rezervačních portálů a provozovateli hotelových sítí.

Ruská vojska zahájila invazi na Ukrajinu 24. února. Portál Spa.cz tehdy zaznamenal okamžitý pokles zájmu o rezervace pobytů o 25 procent, po několika dnech se poptávka propadla dokonce o třetinu. "Nyní už počet rezervací roste, ale stále je přibližně o 17 procent nižší než před napadením Ukrajiny," řekl dnes ČTK manažer serveru Spa.cz Richard Šipoš. V dubnu má podle něho nejvíce lidí zájem strávit čas mimo domov o velikonočním prodlouženém víkendu. Ve srovnání s předpandemickým rokem 2019 eviduje Spa.cz u velikonočních pobytů dokonce růst zájmu o 14 procent.

Rezervace pobytů na jaro odpovídají na portálu Slevomat období před koronavirovou krizí. "Události jako válka na Ukrajině nebo v minulosti teroristické útoky, případně začátek pandemie, působí na trh šokově, ale jen krátkodobě. To se samozřejmě projeví i na prodejích, v tomto případě však jen v řádu prvních několika dnů. Poté se poptávka vrací na svou obvyklou úroveň," uvedl ředitel Slevomatu Ladislav Veselý.

Nejlépe se podle Veselého prodávají pobyty v období Velikonoc, které po Vánocích a letních prázdninách patří mezi nejvyhledávanější svátky, respektive prodloužené víkendy. Veselý doplnil, že například v Praze se lidé stále ubytují za příznivější ceny než před pandemií. Přetrvává totiž absence zahraničních turistů a velká část hoteliérů se cenami snaží přizpůsobit možnostem domácích hostů.

Síť Orea Hotels & Resorts hodnotí výhled na letošní sezonu z hlediska rezervací zatím pozitivně. Oživení po pandemii je podle generálního ředitele společnosti Gorjana Lazarova znatelné na duben i následující měsíce, a to v městských hotelech i regionech.

Řetězec Czech Inn Hotels sleduje růst zájmu o ubytování především vždy na následující den nebo nejbližší dny. "Chodí nám stovky nových rezervací na následující den," řekl dnes ČTK jednatel firmy Jaroslav Svoboda.

Lidé se v současné době mohou v tuzemských hotelech či penzionech ubytovat bez omezení. Při příjezdu se nemusejí prokázat negativním testem na koronavirus, ve vnitřních prostorách už není povinné ani nošení respirátorů. V případě lázeňských pobytů mohou lidé do konce března využít slevové poukazy v hodnotě 2000 korun na pobyt trvající alespoň šest nocí spojený s minimálně pěti procedurami. Seznam lázní, která vouchery přijímají, lidé naleznou na portálu Kudyznudy.cz. Poukaz si na něm mohou také stáhnout.

Související

Více souvisejících

Hotely

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 5 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Zrádce v řadách USA: Bývalý americký velvyslanec působil jako tajný agent Kuby

Bývalý americký velvyslanec v Bolívii Manuel Rocha překvapivě oznámil, že se u soudu přizná k tomu, že desítky let působil jako tajný agent pro Kubu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy