Miliardy na podporu ekonomiky nesmí zmizet v daňových rájích, apeluje Transparency International

Ministerstvo financí by mělo připravit návrh, jak zabránit úniku veřejných peněz vynakládaných státem v souvislosti s epidemií koronaviru do daňových rájů. V otevřeném dopise k tomu ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO) vyzvala organizace Transparency International (TI). Stát na podporu ekonomiky slibuje vynaložit stovky miliard korun.

Principy evropské směrnice proti únikům financí do daňových rájů by podle TI úřad měl aplikovat v současných i připravovaných podpůrných programech, a to především s ohledem na skutečné majitele a veřejnou přístupnost informací o vynakládání veřejných prostředků.

"České republika musí být schopna deklarovat, že veřejné finance budou vyplaceny v rámci ČR, nikoliv, aby posléze veřejné finance tekly do nepřehledné pavučiny firem a subjektů končících v daňových rájích," uvedl v dopise šéf TI David Ondráčka.

Dopis @Transparency_CZ ministryni @alenaschillerov ohledně pravidel pandemické pomoci.Jednoduchý princip: nedávejte veřejné peníze firmám z daňových rájů a těm s nejasnou vlastnickou strukturou (musíte znát skutečné majitele, ať víte komu peníze jdou).https://t.co/XjTu0301XA

— David Ondráčka (@David_Ondracka) May 11, 2020

Podle organizace je třeba identifikovat skutečné majitele firem, které čerpají finance například z podpůrných a dotačních programů, úvěrových garancí či veřejných zakázek. "Stát by pak měl s těmito informacemi dále aktivně pracovat, například ve smyslu eliminace střetu zájmů při prověřování daného dotačního nebo úvěrového portfolia," uvedl.

Informace o všech žadatelích by podle TI měly být zveřejněny na obecně dostupném místě, aby byla zajištěna i veřejná kontrola. V neposlední řadě je také třeba identifikovat subjekty, které by neměly státní podporu dostat, protože nemají známého vlastníka, vyplácejí v aktuální situaci dividendy či nezveřejňují účetní závěrky.

Opatření v podobném duchu odmítla při projednávání koronavirových opatření schválit Poslanecká sněmovna. Negativní stanovisko k danému návrhu podle TI vyjádřila i Schillerová. "Z kroků české vlády, respektive poslanců vládních koaličních stran, pak plyne zásadní paradox. Na jednu stranu vláda deklaruje, že pomoc na zmírnění ekonomického dopadu pandemie nemoci covid-19 chce zaměřit na domácí ekonomiku, ale na druhou stranu odmítá přijmout nástroje, které zamezí úniku finančních prostředků nejen do zahraničí, ale především do rizikových destinací, které umožňují skrývání skutečného majitele," konstatuje TI.

Opatření na podporu ekonomiky v souvislosti s dopady šíření koronaviru činí podle Schillerové 1,19 bilionu korun. Z toho přímá podpora je 216 miliard korun a záruky na úvěry 951,5 miliardy korun. Dalších 22 miliard korun odhaduje ministerstvo jako stimul ekonomiky díky odkladu záloh na daních nebo odkladu elektronické evidence tržeb.

Související

Rusko, ilustrační foto

Rusko označilo Transparency International za nežádoucí organizaci a zakázalo ji

Ruská generální prokuratura označila Transparency International za nežádoucí organizací, oznámila dnes ruská média. Již dříve ruské úřady udělily této nevládní organizaci sídlící v Berlíně a bojující proti korupci po celém světě hanlivou nálepku zahraničního agenta. Spolupráce s nežádoucí organizací hrozí v Rusku trestním postihem a vězením.
Soudní dvůr EU

Boj za transparentnost se vrací o roky zpět, komentuje TI verdikt unijního soudu

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z minulého týdne ohledně evidence skutečných majitelů vrací boj za transparentnost vlastníků společností, ale i třeba boj proti praní špinavých peněz v EU, o deset let zpět. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí analytik protikorupční organizace Transparency International (TI) Marek Chromý, podle kterého je rozhodnutí soudu též nejednoznačné v tom, jak má EU zareagovat.

Více souvisejících

transparency international Alena Schillerová Ekonomika Česká republika David Ondráčka

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Rusko západní svět nenapadne, když nedokáže ani porazit Ukrajinu

Mluvit o ruské hrozbě je spíše přípravou na vstup do války. To, co se děje nyní, je podobné jako při burcování před první a druhou světovou válkou, co lze vidět v médiích a ve vyjádřeních politiků, řekl v pátek ráno předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pravidelném rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Na snímku zprava český brankář Ondřej Dostál, hráč USA Trevor Zegras a český hráč Lukáš Hájek ve čtvrtfinálovém utkání Česká republika - USA na 87. mistrovství světa v ledním hokeji v Praze ve čtvrtek 23. května 2024.

Čeští hokejisté jsou v semifinále! Dramatickou bitvu s Američany rozhodl Zacha

Čeští hokejisté slaví postup do semifinále po těsné výhře 1:0 nad Spojenými státy. O jediný gól zápasu se postaral Pavel Zacha, zatímco brankář Lukáš Dostál předvedl vynikající výkon s 36 úspěšnými zákroky. V semifinále se český tým utká se Švédskem, které v prodloužení porazilo Finsko 2:1 zásluhou Joela Erikssona.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel se zranil na motorce. Je v nemocnici

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké pozorování v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Tuto informaci dnes večer zveřejnila prezidentská kancelář na sociální síti X. 

včera

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán: Maďarské tajné služby mají informace o atentátu na Fica

Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se službami jiných zemí, například v rámci sítě evropských zemí či členských zemí NATO. Maďarsko tak má informace o tom, co se stalo při atentátu na předsedu slovenské vlády Roberta Fica.

včera

Jiřina Ekrt Jirušková

Jak se chovají Češi na dovolené? Rádi si připlatí za luxusnější služby, říká manažerka cestovky

V posledních letech je vidět rostoucí zájem o nákup dovolených mezi seniory. Meziročně se zdvojnásobil počet lidí ve věku nad 70 let, kteří si objednali letní zájezd. Obecně pak platí, že v České republice roste zájem o dovolené a zájem nesnížily ani vyšší životní náklady. Loňské predikce ekonomů, kteří vyhrožovaly propadem zájmu o dovolené se nenaplnil, zájezdy se kupují vesele dál. Češi si naopak rádi připlatí za luxusnější dovolenkové zážitky, ať už jde o dopravu letadlem či all inclusive služby, říká v rozhovoru PR managerka Invia.cz Jiřina Ekrt Jirušková.

včera

včera

včera

včera

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

včera

včera

Povinná vojna? Polsko chce desítky tisíc nových vojáků

Polsko v současnosti neuvažuje o zavedení povinné vojenské služby, protože zájem o vstup do ozbrojených sil zůstává vysoký. Uvedl to ve středu v parlamentu polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz, informuje agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy