Na postupné zvyšování úrokových sazeb České národní banky (ČNB) začínají výrazněji reagovat zvyšováním úročení vkladů i velké banky. K malým bankovním domům, které nabízejí na svých spořicích účtech úroky blízké sazbě ČNB už delší dobu, se nedávno připojila i ČSOB s úrokem pět procent.
Vyplývá to z analýzy investiční platformy Portu. ČNB dnes zřejmě opět ponechá sazby na sedmi procentech.
Z malých bankovních domů mají vysoké úroky podle analýzy ještě Trinity Bank, která je má skoro 5,6 procenta. Následuje Fio banka a UniCredit Bank s 5,5 procenta a Moneta, která nabízí úrok 5,2 až 5,3 procenta. Na úrovni pět procent se vedle ČSOB nachází ještě Air Bank a mBank. "Právě vstup druhé největší banky v ČR podle počtu klientů do týmu vysokých úroků na spořicích účtech může být průlomový a může donutit i další dvě velké banky - Českou spořitelnu (ČS) a Komerční banku, k podobnému zvýšení," uvedl analytik Portu Filip Louženský.
To podle něj v budoucnu ukrojí z rekordních zisků bankovních domů, neboť rozdíl mezi tím, co banka vyplatí střadatelům a hlavní úrokovou sazbou od ČNB, je pro banky zisk. "Na klasickém spoření od ČS nebo KB je sazba 0,2 procenta, respektive jedno procento a celý rozdíl do sedmiprocentní hlavní úrokové sazby jde zmíněným bankám. Klienti, kteří na těchto účtech mají peníze, jsou velkými donátory jejích zisků. Obě tyto banky ale nabízí i účty s vyšším zhodnocením," upozornil Louženský. Spořicí účet s úrokem pět procent a vyšším podle něj nabízí aktuálně sedm bank.
"Termínované vklady jsou úročeny lépe než spořicí účty, jejich nevýhodou ale je nemožnost okamžitého výběru. Navíc má naprostá většina nabídek i podmínky typu investování do jiných bankovních produktů, převážně fondů. Pakliže to pro občany není překážkou, mohou získat úrok mezi šesti a sedmi procent na tu část prostředků, kterou mají v termínovaném vkladu. Nejvyšší sazbu na termínovaném vkladu bez podmínek má J&T Banka, která nabízí 5,5 procenta, a to bez povinnosti investovat do jiných produktů," dodal Louženský.
Termínované vklady mají dlouhodobě vyšší zhodnocení, protože banka s vloženými prostředky může počítat delší dobu a nehrozí, že je klient vybere předčasně. Termínovaný vklad s úrokem šest procent a vyšším nabízí aktuálně pět institucí, tři bankovní domy a dvě spořitelní družstva, podotkl analytik.
Hypoteční sazby u nově poskytnutých hypoték se i nadále zvedají a v srpnu byla sazba podle Hypomonitoru České bankovní asociace 5,8 procenta. Takzvaná realizovaná sazba tak dohání nabídkovou sazbu, rozdíl je způsoben dlouhým schvalovacím procesem při udělování hypoték. "Sazby u nových hypoték tak v budoucnu porostou, ale brzy nás čeká kulminace, neboť ČNB zřejmě už moc zvyšovat sazby neplánuje," poznamenal Louženský.
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák