Obchod mezi Českem a Vietnamem rychle roste

Vzájemná obchodní bilance mezi Českem a Vietnamem začala od srpna loňského roku rychle růst díky začátku platnosti smlouvy o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Po odstranění cel loni i přes pandemii covidu vzrostla o téměř sedm miliard na 35 miliard korun.

Rostl však dovoz, vývoz stagnoval. I proto dnes na Česko-vietnamském fóru v Brně vyzvala Nguyen Thi Hong Thuy z vietnamského velvyslanectví české podnikatele, aby přišli do Vietnamu a nejen dováželi zboží, ale zároveň tam investovali.

Vietnam je pro Česko 13. největším obchodním partnerem na světě, i když obchodní saldo je silně záporné. V roce 2020 činil dovoz 33,4 miliardy a vývoz proti tomu pouhých 1,7 miliardy korun, což je stejně jako o rok dříve. Letos však začal vývoz růst. Za první pololetí z loňských 780 milionů korun na 950 milionů korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se očekává v dalších pěti letech další velmi rychlý nárůst vývozu. „A to až o polovinu,“ uvedla na fóru.

Podle ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáše Martina je ve Vietnamu řada obchodních příležitostí. „Ve Vietnamu je málo rozvinutá dopravní a environmentální infrastruktura. Chybí jim čistírny odpadních vod, spalovny, všechen odpad končí na skládkách. Polovina obyvatel není připojená na kanalizaci,“ uvedl Martin.

Rozvíjet se bude ve Vietnamu také zdravotnická infrastruktura a farmaceutický průmysl. Další příležitost je v energetické infrastruktuře, protože Vietnam chce do roku 2030 více než zdvojnásobit výrobní kapacitu elektráren. „Jen v Evropě platí, že uhlí je mrtvé, ve zbytku světa nikoliv. Podíl tepelných elektráren se má zvýšit v jejich energetickém mixu z 37 na 55 procent,“ uvedl Martin. Vietnam se také chystá k velké digitalizaci státní správy, což otevírá možnosti firmám podnikajícím v informačních a komunikačních technologiích.

Investovat ve Vietnamu má smysl podle něj i kvůli tomu, že Česko má k této zemi v jihovýchodní Asii blízko díky tomu, že v Česku žije největší vietnamská menšina v Evropě. Ve Vietnamu je zároveň zatím relativně levná pracovní síla, levnější než v Číně. „A při různých misích se stalo, že vietnamský úředník začal mluvit česky, což spolupráci velmi usnadňuje,“ řekl Martin. Vietnamskou ekonomiku navíc nezasáhla nijak extrémně pandemie covidu a i přes zpomalení stále roste a tempo růstu by se mělo znovu zvýšit.

Související

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Putin upevňuje vztahy s Vietnamem, zatímco Vietnamci bojují na Ukrajině proti jeho armádě

Lidé po celé Ukrajině se spojili tváří v tvář ruské invazi a vietnamská komunita není výjimkou. Někteří její členové brání napadenou zemi se zbraní v ruce, jak píše deník The Guardian. Když před více než dvěma lety začala rozsáhlá ruská invaze, Tung Nguyen odvezl své rodiče z Černihivu k polským hranicím. Poté se vrátil do Kyjeva, kde jako dobrovolník dodával potraviny a léky do obléhaného města. Netrvalo dlouho a rozhodl se vstoupit do ukrajinské armády.

Více souvisejících

vietnam

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Izraelci slaví. Zlikvidovali klíčovou postavu Hamásu

Izraelští vojáci v noci na dnešek v Pásmu Gazy zlikvidovali vysoce postaveného představitele palestinského hnutí Hamás, který byl zodpovědný za vývoj a výrobu zbraní. Izraelská armáda to oznámila na sociální síti X. Podle úřadů vedených Hamásem útok zasáhl kliniku, přičemž byli zabiti dva zdravotničtí pracovníci.

před 3 hodinami

Vladimír Putin

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu

Rusko začalo přehodnocovat svou jadernou doktrínu s cílem dát ji do souladu se současnou realitou, uvedl v pondělí mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov s odvoláním na vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina.  

před 3 hodinami

NATO

Smlouva o NATO je pružná. Členy nezavazuje k pomoci napadenému státu, připomínají experti

Smlouva o Severoatlantické alianci, respektive její článek 5, nejsou až tak závazné, jak se mnozí domnívají. Jako přiklad může sloužit napadení tureckých vojáků v roce 2020, kdy NATO článek neaktivovalo. Nebo teroristické útoky proti USA v roce 2001 – tehdy byl článek jedinkrát v historii aktivován, ale zdaleka ne všechny členské státy NATO vyrazily na pomoc. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu: Intenzivní boje proti Hamásu se blíží ke konci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že intenzivní boje proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás na jihu Pásma Gazy se blíží ke konci. Zároveň však zdůraznil, že válka neskončí, dokud Hamás bude mít kontrolu nad Pásmem Gazy.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Střelba v Rusku: Útočníci zaútočili na synagogu a pravoslavný kostel

V neděli došlo k útokům neznámých pachatelů na synagogu, pravoslavný kostel a post dopravní policie v Dagestánské republice na ruském severním Kavkaze. Při útocích byli zabiti dva policisté a dalších šest lidí bylo zraněno. Policie zastřelila dva útočníky, kteří se pokoušeli uprchnout.

včera

Události Petra Nutila: Vládní digitalizace, hysterický komentátor a výhra v Survivoru!

Milí zlatí, je tu další týdenní souhrn mimořádného nářezu událostí z posledního týdne z té naší překrásné hobití roklinky! Dnes máme na programu hustej nářez.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy