Průzkum: Velikonoce letos nebude slavit polovina Čechů, většina kvůli nákaze

Velikonoce letos nebude slavit 52 procent Čechů, z nich necelé dvě třetiny svátek nechce řešit kvůli současné situaci kolem koronaviru a omezení volného pohybu. Z lidí, kteří svátky jara přesto oslaví, bude 70 procent barvit vejce. Vyplývá to z dubnového průzkumu obchodů Albert.

Češi budou letos slavit Velikonoce jen se členy domácnosti. Volný čas věnují malování vajec, 47 procent lidí použije koupené barvy. "O velikonoční zdobení, i přes peripetie s omezeným pohybem lidí, je letos dobrý zájem," sdělil ČTK marketingový manažer společnosti Druchema, vyrábějící produkty značky OVO, Daniel Hartl. Klasika jsou podle něj práškové barvy. "Krásný výsledek udělají barvy s mramorovým, zlatým a stříbrným efektem. Jsou rychle hotové a velmi působivé," dodal.

Z průzkumu Albertu vyplývá, že 36 procent Čechů upřednostňuje přírodní barviva. Podle manažerky projektu Zdravá 5 Aleny Paldusové je možné použít slupky z cibule, kurkumu, červenou řepu, špenát nebo borůvky. Voskem bude vejce zdobit 13 procent respondentů.

Češi plánují použít také nálepky s velikonočními motivy, na zdobení s nimi se chystá 26 procent lidí. "Pro rychlé jednoduché nazdobení máme připravenou širokou škálu smršťovacích košilek s původními českými motivy včetně imitace krakování nebo kreseb jarních zvyků," řekl dále Hartl. Foliové košilky použije na vejce 13 procent Čechů.

Prodejci nabízejí také již nabarvená a uvařená vejce. Zákazníci mají podle manažerky obchodů Albert Petry Zenáhlíkové největší zájem o sady balené po čtyřech kusech, dále pak o mramorové, stříbrné a třpytivé barvy, uvedla.

Při nákupu vajec se bezmála polovina lidí stále nejčastěji řídí cenou. Druh chovu řeší více než čtvrtina Čechů, odchov nosnic v klecích podle průzkumu Albert řeší nejvíce lidé v Praze, a to rovná třetina.

Současná vládní opatření přiměla lidi, aby více vařili a pekli doma. Vzrostla tak spotřeba vajec, chovatelé slepic mají prázdné sklady, řekla ČTK tento týden předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhá. Zájem o vejce kvůli Velikonocům je podle ní zřejmě nižší než v předchozích letech.

Související

Více souvisejících

Velikonoce češi průzkumy život Ekonomika Albert Vejce Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Děti by si měly především hrát a učit se.

Dětská práce se pojila zejména s válkami, skoncovat s ní nebylo jednoduché

Na 12. června připadá Světový den proti dětské práci. Ten vyhlásila Organizace spojených národů s cílem upozornit na problém dětské práce, který je mnohde stále aktuální. Také u nás byla v minulosti dětská práce poměrně běžnou praxí, a to výrazněji během válek. Ačkoliv se snažil s prací dětí skoncovat již v 19. století císař František Josef I., ještě v minulém století děti pracovaly velice často.

před 42 minutami

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Potvrzeno. Brian Priske odchází ze Sparty do Feyenoordu, nástupcem se stává asistent Friis

To, o čem se v posledních dnech ve fotbalovém zákulisí neustále spekulovalo, se stalo skutečností. Fotbalová Sparta oznámila odchod svého úspěšného trenéra Dána Briana Priskeho, jenž tak míří za novým angažmá do Feyenoordu Rotterdam. Stává se tak po dvou letech působení na Letné, kde s Pražany dvakrát vyhrál ligový titul a jednou také český pohár. Ve Feyenoordu se stane nástupcem Arneho Slota, jenž od příští sezóny bude trénovat Liverpool. To Spartu nově povede dosavadní asistent Lars Friis.

před 1 hodinou

Bojový letoun F-16, photo by Chandler Cruttenden

EXKLUZIVNĚ: Stíhačky F-16 míří na Ukrajinu. Nebudou nasazeny ze základen NATO, uvedlo nizozemské MO pro EZ

Nizozemské stíhačky F-16 již jsou na cestě na Ukrajinu. EuroZprávy.cz exkluzivně oslovily nizozemské ministerstvo obrany, aby průběh dodávek objasnilo. Zatímco mluvčí Helen Sikkesová odmítla využívání základen NATO ze strany ukrajinských pilotů, ministryně obrany už dříve prohlásila, že bude možné ostřelovat těmito stíhačkami území Ruské federace. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina zničila tři ruské systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy