Stát vypsal tendr na sušené mléko, chce za něj dát 155 milionů korun

Stát vypsal tendr na dodání, skladování a ochraňování 900 tun odtučněného a 900 tun plnotučného sušeného mléka. Dnes o tom informovala Správa státních hmotných rezerv (SSHR) na svém webu. Zakázky jsou rozděleny na menší po 150 tunách. Přepokládaná cena by měla být 65,88 milionu korun za odtučněné a 88,56 milionu korun za plnotučné mléko.

V průměru stát očekává, že plnotučného mléka zaplatí 98,4 koruny za kilogram. Například Madeta aktuálně prodává 25kilogramové pytle plnotučného mléka za 134 korun za kilogram. V současnosti má správa vypsané také tendry například na paštiky a maso.

"Vypsali jsme tendr na dodání 1800 tun sušeného mléka, který je rozdělený na menší zakázky po 150 tunách. Doufám, že se nám podaří navýšit nouzové zásoby potravin. Zároveň by to mohlo pomoct i českým firmám, protože na trhu je nyní přebytek mléka a těžko pro něj hledají odbyt," sdělil dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr.

Po naplnění státních zásob mlékem volala v posledních dnech Agrární komora ČR kvůli neklidu na trhu způsobenému koronavirem. Obměna zboží bude muset být nejpozději do deseti měsíců. Firmy mají na podání nabídek čas do 28. května.

Potravinářské společnosti se dříve tolik do státních tendrů na sušené mléko nehlásily, mnoho z nich se nepodařilo v posledních letech uzavřít. Nákupem by se mohla zlepšit bilance nákupů. SSHR nesplňuje požadovanou zásobu jídla na tři dny, má ho na 1,3 dne, uvedl už dříve předseda. Plán navyšování zásob se podle něj dlouhodobě nedaří plnit, stát správě nedává dost peněz.

Agrární komora na začátku dubna vyzvala stát, aby se více snažil učinit zemi soběstačnou v potravinářské výrobě. "Rozhodující je naplnit v první řade potřebné objemy zásob SSHR ve většině komodit a nadprodukci současných mléčných výrobků, jako je sušené mléko, sušené odstředěné mléko či máslo, současně uskladňovat u domácích výrobců a uhradit jejich zvýšené náklady na skladování. Až následně uvažovat o podpoře soukromého skladování mimo SSHR a ve výrobních podnicích potravinářského průmyslu," uvedl prezident komory Zdeněk Jandejsek.

Tajemník komory Jan Doležal už dříve uvedl, že zemědělci mají nyní kvůli mléku obavy, protože klesla poptávka z Itálie a dalších evropských států, kvůli zavřeným restauracím je menší odbyt také u másla. Podobně jdou méně na odbyt také sýry nebo zmrzlina.

Kromě mléka jsou správou vypsané také tendry na paštiky, přírodní sýry nebo masové konzervy.

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.
Ilustrační fotografie.

Česko dnes poslalo na Ukrajinu další humanitární pomoc

Česko dnes ráno poslalo vlakem na Ukrajinu další humanitární pomoc. Ve 38 vagonech je především zdravotnický materiál a hasičské a pracovní oblečení. V tiskové zprávě o tom informoval Tomáš Pořízek z generálního ředitelství hasičů.

Více souvisejících

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr (SSHR) tendr Mléko Madeta Ekonomika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Opusťte Írán, vyzvala česká diplomacie občany

Ministerstvo zahraničních věcí v pátek varovalo české občany před cestami do Íránu. Úřad eviduje případy, kdy občané členských států Evropské unie byli v zemi zadrženi, vyšetřováni, případně i trestně stíháni na základě uměle vykonstruovaných podezření či obvinění. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin opět promluvil o útoku na další evropské státy

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím. Reagoval tak na mnohá prohlášení západních politiků, kteří tvrdili, že je nutné pomoci Ukrajině, protože pokud se Putinovi podaří porazit ji, zaútočí na její spojence na Západě.

včera

včera

Teroristé Hamásu

Příměří, nebo nic. Hamás promluvil o osudu rukojmích

Osud rukojmích, kteří byli uneseni z Izraele do palestinského Pásma Gazy, může být vyřešen pouze v případě, že dojde k uzavření příměří. Člen politického křídla palestinského radikálního hnutí Hamas Básim Naim to uvedl ve statusu zveřejněném na platformě Telegram.

včera

V ZOO Praha se narodilo gorilí mládě, letos už druhé

V noci na dnešek přišlo na svět v pražské zoologické zahradě další mládě gorily nížinné. Jeho matkou je samice Kijivu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy