Tradice velikonočního kapra ohrožena. Rybí tuk je přitom prevencí nákazy covid-19

Rybáři se před Velikonocemi obávají sníženého odbytu. Každoročně vyváží před svátky do zahraničí stovky tun ryb, mezi březnem a dubnem jde zhruba o 1600 tun. Letos je ale poptávka kvůli pandemii a vládním nařízením výrazně nižší, zavřené jsou restaurace, hotely nebo catering, na hraničních přechodech jsou pak dlouhé čekací lhůty.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto
doporučujeme

Kvůli uzavření pultového prodeje klesl také zájem v českých supermarketech, sdělil ČTK ředitel Rybářského sdružení ČR Michal Kratochvíl. Prodej je ale stále možný na sádkách nebo ve specializovaných prodejnách, připomněl.

Velikonoční poptávku po rybách pokrývají jarní výlovy rybníků. Na sváteční stůl kapr nebo jiná sladkovodní ryba odedávna patří. "Tradice velikonočního kapra se v některých rodinách, obzvlášť v rybníkářských oblastech, dodržuje dodnes. Kapr jako zdroj postního jídla byl už před mnoha staletími chován v klášterních rybníčcích, odkud se jeho chov rozšířil i do šlechtických a městských rybníků. Na našem území ještě za první republiky patřil kapr k oblíbeným pokrmům v době předvelikonočního půstu," sdělil Kratochvíl. Množství snědených kaprů bylo tehdy podle něj jen o málo nižší než na Vánoce.

Zájemci o čerstvé nebo čerstvě zpracované ryby si mohou své rybáře najít prostřednictvím ministerského webu.

Zánětům plic souvisejícím s nemocí COVID-19 může podle Státního zdravotního ústavu pomoci předcházet rybí tuk a vitamin D. Navýšení jejich hladiny v těle může trvat šest týdnů až šest měsíců, uvedl na webu profesor Jiří Ruprich z Centra zdraví, výživy a potravin SZÚ. Doporučuje se minimálně 250 až 500 miligramů mastných kyselin pro zdravého dospělého denně. Pro zvýšení omega-3 indexu je vhodná dávka až dva gramy.

Rybáři, kteří mají na svou práci i koníček výjimku z omezení pohybu v ČR, kromě problémů s odbytem řeší také nedostatek vody v krajině, některé rybníky nejsou podle Kratochvíla naplněné ani z poloviny. Rybáři jednají s ministerstvem i Evropskou komisí. Zjišťují, jak by jim mohly státní nebo nadnárodní orgány pomoci. Možností by bylo vyplacení záloh na některé národní dotace nebo uvolnění pravidel a následné využití peněz na náhradu škody z evropského Operačního programu Rybářství.

Podle údajů Českého statistického úřadu se spotřeba ryb v Česku pohybuje v posledních letech kolem 5,5 kilogramu ryb na osobu ročně. Celosvětová spotřeba je podle rybářského sdružení kolem 16 kilogramů ryb na osobu. V ČR se chovají zejména kapři, předloni se jich v rybnících vylovilo 18.430 tun. Zhruba 40 procent živých ryb se prodalo v ČR, polovina šla na vývoz, desetina se zpracovala.

Loading...
Vstupte do diskuze (6)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise schválila Česku příspěvek na nájmy firem stižených krizí

03.06.2020 15:43 Česko bude moci z veřejných peněz přispět firmám zasaženým koronavirovými omezeními na platbu nájmů…

McDonald´s má tržby na předkoronavirové úrovni, jako jediný

03.06.2020 15:31 Řetězec McDonald´s má tržby na předkrizové úrovni, další fastfoodové řetězce zatím ne. Například v…

Prodej aut klesl do konce května o 30 procent

03.06.2020 14:36 Prodej nových osobních aut za pět měsíců klesl meziročně o 30,3 procenta na 74.258 vozů. V květnu…

Česko digitální daň zruší po vytvoření nadnárodního řešení

03.06.2020 14:29 Aktualizováno V případě, že bude v souvislosti s digitální daní dosaženo řešení na úrovni Organizace pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy