Dodatečná rozpočtová opatření zvažovaná vládou jsou podle většiny členů bankovní rady České národní banky faktorem, který může částečně kompenzovat ekonomické dopady zhoršené epidemické situace. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve středu 23. září. Rada tehdy nechala úrokové sazby beze změna. Základní úroková sazba tak zůstala na 0,25 procenta.
Člen bankovní rady Aleš Michl přitom podle záznamu považuje zvyšování výdajů státního rozpočtu nejvhodnějším doplňkem k měnové politice, a proto podporuje vládní návrhy na snížení daní v příštím roce.
Zároveň ale zdůraznil, že není možné pomáhat ekonomice donekonečna prostřednictvím různých programů, jako je například program Antivirus nebo moratorium na splátky úvěrů.
V diskusi o nastavení měnové politiky uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok, že měnové podmínky jsou v současnosti dostatečně uvolněné. Podle člena bankovní rady Tomáše Holuba a viceguvernéra ČNB Marka Mory ale poslední vývoj kolem šíření koronaviru zvyšuje do budoucna pravděpodobnost dalšího uvolnění měnové politiky a nutnosti použití nekonvenčních nástrojů.
Rada podle záznamu podrobněji také diskutovala o vývoji kurzu koruny. Holub podle záznamu uvedl, že současné oslabení koruny může českou ekonomiku podpořit více než na jaře, kdy příliš nepomohlo vývozcům, neboť některé trhy byly zavřené. Podle člena rady Vojtěcha Bendy by další oslabování koruny nepřineslo žádoucí dodatečné uvolnění měnových podmínek, ale vedlo by spíše k udržování zvýšené inflace s negativním dopadem na kupní sílu domácností. S tím souhlasili podle záznamu i Rusnok, člen bankovní rady Oldřich Dědek a viceguvernér Tomáš Nidetzký.
Související
Česko nakupuje nejvíce zlata na světě. Hodnota zlata v majetku ČNB je proto rekordní
Bankovní rada ČNB snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
ČNB , Jiří Rusnok (guvernér ČNB) , Aleš Michl , Tomáš Nidetzký (ČNB) , Oldřich Dědek
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 1 hodinou
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 2 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 2 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 2 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 3 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 4 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 4 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 5 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 6 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 8 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 9 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 10 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
včera
Ruské jednotky v noci vtrhly do ukrajinské vesnice. Odvlekly desítky lidí
včera
Transatlantická roztržka graduje: USA zakázaly vstup do země strůjcům evropské digitální regulace
Vztahy mezi Evropou a Spojenými státy zažívají prudké ochlazení. Francouzský prezident Emmanuel Macron a zástupci Evropské unie ostře odsoudili rozhodnutí Washingtonu uvalit zákaz udělování víz pěti vlivným evropským osobnostem. Jde o lidi, kteří stojí v čele boje za regulaci amerických technologických gigantů a potírání dezinformací. Evropská strana mluví o „zastrašování a nátlaku“, zatímco USA argumentují bojem proti „mimosoudní cenzuře“.
Zdroj: Libor Novák