Frankfurt - Odborový svaz zaměstnanců palubního personálu dnes po dvou dnech plánovaně přerušil stávku. Provoz se vrátil do běžného provozu, ten ale nebude trvat příliš dlouho. Už od pondělí budou stevardi a letušky ve stávce pokračovat. Odbory podle původního plánu chtějí stávkovat až do příštího pátku.
Odbory se přou s vedením aerolinek o pracovní a mzdové podmínky. Požadují mimo jiné vyplacení jednorázové prémie k platu ve výši 2000 eur (54.200 Kč) všem stevardům a letuškám Lufthansy. Kromě toho žádají zachování stávajícího programu penzijního pojištění, který chce Lufthansa omezit.
Pondělní protest začne v 04:30 SEČ - ve Frankfurtu a v Düsseldorfu potrvá do 23:00 SEČ a v Mnichově až do půlnoci. Na prvních dvou letištích se stávka podle odborářů bude týkat všech spojů Lufthansy na krátké a dlouhé vzdálenosti, na mnichovském letišti má postihnout veškeré plánované linky letecké společnosti.
Společnost v neděli večer na své internetové stránce informovala, že v pondělí budou mimo jiné zrušeny všechny čtyři pondělní linky z Frankfurtu do Prahy. Z Mnichova do české metropole byl zatím odvolán jen spoj s pravidelným odletem 11:30 SEČ; s dalšími třemi pondělními lety Mnichov-Praha zatím Lufthansa počítá. Plánován je i odpolední let z Düsseldorfu do české metropole, který však zajišťuje jedna z dceřiných společností Lufthansy - Eurowings -, kterých se stávka netýká.
Podle večerního sdělení Lufthansy pondělní stávka postihne 929 spojů, tedy bezmála třetinu ze 3000 plánovaných letů na evropských i mezikontinentálních trasách. Protest v nějaké formě pocítí na 113.000 cestujících.
Za předchozí dva dny musely největší německé aerolinky zrušit přes 800 letů, převážně na krátké vzdálenosti, a stávka postihla 95.000 cestujících. Nejsou to ale jediné problémy, které společnost musí řešit. V v posledním roce a půl potýkala především se stávkami pilotů, které společnosti způsobily škody v řádu stovek milionů eur. Ztráty z nejnovější stávky zatím Lufthansa nevyčíslila.
Společnost, zejména její vedení, se v poslední době snaží snížit náklady. Obává se totiž, že nebude do budoucna konkurenceschopná. Ohrožují ji především nízkonákladoví dopravci a blízkovýchodní letecké společnosti.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Manželka ředitele Lufthansy měla na dovolené na Sicílii zabít ženu
Lufthansa hlásí globální výpadek, ovlivnil plány tisíců lidí
Aktuálně se děje
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
včera
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
včera
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
včera
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
včera
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
26. prosince 2025 21:53
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
26. prosince 2025 21:05
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
26. prosince 2025 19:56
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
26. prosince 2025 18:31
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
26. prosince 2025 17:34
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
26. prosince 2025 16:38
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
26. prosince 2025 15:50
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková