Londýn – Ropné společnosti se potýkají s dlouhodobě nízkými cenami ropy. Problémy zaznamenala britsko-nizozemská i společnost Royal Dutch Shell, která v roce 2015 zaznamenala propad v zisku asi o 90 procent. Zisk Shellu očištěný o některé mimořádné položky klesl v loňském čtvrtém čtvrtletí o 44 procent na 1,8 miliardy USD. Zisk rozdělitelný mezi akcionáře se ale o 58 procent zvýšil a dosáhl 939 milionů USD.
Spolešnost Shell měla loni zisk 1,94 miliardy dolarů, tedy asi 47,1 miliardy Kč. To je ve srovnání s předchozím rokem propad asi o 87 procent. Znamená to zároveň nejnižší zisk za posledních minimálně 13 let. Podobné problémy potkaly i její konkurenty.
Ceny ropy se od června 2014 kvůli přetrvávající větší nabídce než poptávce snížily o více než 70 procent. Po růstu z posledních dnů se pohybují kolem 35 dolarů za barel.
Firma už během roku zrušila projekty za miliardy dolarů, aby tlumil negativní vliv propadu cen ropy. Shell loni prodal aktiva za 5,5 miliardy dolarů, další aktiva v objemu asi 30 miliard dolarů ještě plánuje prodat. Kapitálové výdaje, které slouží například na obnovu vybavení, firma loni snížila o 8,4 miliardy dolarů na 58,9 miliardy USD. Provozní náklady pak snížila o 4,1 miliardy dolarů na 41,1 miliardy USD.
„Pokud si to podmínky vyžádají, přijme společnost Shell další rozhodná opatření, aby se s propadem cen ropy vyrovnala," uvedl v prohlášení generální ředitel Ben van Beurden.
Firma, jejíž akcionáři minulý týden schválili sloučení s britskou BG Group, dnes také potvrdila, že v obou společnostech zanikne za tento a uplynulý rok dohromady zhruba 10.000 pracovních míst, z části i kvůli této akvizici.
Nízké ceny ropy trápí i konkurenční těžařské firmy. Britská BP se loni v důsledku nízkých cen propadla do rekordní ztráty. Největší světová ropná skupina Exxon Mobil vykázala za poslední čtvrtletí nejnižší zisk za více než deset let.
Související
Evropě hrozí v dubnu vážný nedostatek pohonných hmot a energií, varuje šéf Shell
Americká vláda se potýká s kyberútokem. Mohou za ním být Rusové
shell , ropa , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Hanba, křičeli lidé na Okamuru u Českého rozhlasu. Pískalo se i na Pavla a Schillerovou
před 1 hodinou
Noční můra pro NATO: Jak by odchod Francie změnil alianci?
před 1 hodinou
Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky
před 2 hodinami
Panamský průplav kvůli extrémnímu suchu omezuje počet lodí, které mohou proplout
před 3 hodinami
Kyjev se stal terčem jednoho z nejmasivnějších úderů od začátku války
před 4 hodinami
Severní Korea zásadním způsobem rozšiřuje vojenskou podporu Rusku ve válce proti Ukrajině
před 4 hodinami
Rodí se nejsilnější El Niño v moderní historii. Svět čekají teploty, jaké ještě nezažil
před 6 hodinami
Počasí se na víkend uklidní, vyplývá z předpovědi
včera
Kontroly kvůli kratomu a dalším látkám. Ve většině případů došlo k porušení zákona
včera
Princezně Dianě bude věnována nová kniha. Napsal ji její bratr
včera
Dalšího Oscara se pro Česko pokusí získat dokument, rozhodli akademici
včera
Havlová se bude podílet na pořádání Ceny Václava Havla za lidská práva
včera
Korunovační klenoty na Pražském hradě. Výstava doznala termínové změny
včera
Předčasné smrti Hayden Panettiere lituje i Kličko. S herečkou má dceru
včera
Trump se chce opět setkat se severokorejským diktátorem Kimem
včera
Na Přerovsku spadla větrná elektrárna. V Česku se to dosud nestalo
včera
Zeman prý koketuje s další prezidentskou kandidaturou
včera
Volby za války nejsou realistické, zní z okolí Zelenského
včera
Stát opět jedná se společností Sev.en, obce prý o peníze nepřijdou
včera
Počasí: Bouřky hrozí dnes i v pátek, může spadnout až 70 milimetrů srážek
Čtvrteční bouřky nebudou v tomto týdnu těmi posledními. Meteorologové dnes aktualizovali dříve vydanou výstrahu, přičemž územně upravili varování před čtvrtečními silnými bouřkami a zkrátili jeho platnost. Nově varují před velmi silnými bouřkami v pátek a v noci na sobotu.
Zdroj: Jan Hrabě