Ostrava – Podle nejnovějších údajů stouply nápojářské skupině Kofola v prvním pololetí tržby meziročně o 3,3 procenta na 3,504 miliardy korun. Klesl jí však provozní zisk (EBIT).
Provozní zisk Kofole poklesl o 29,2 procenta na 257 milionů korun, a ukazatel EBITDA o 15,5 procenta na 514 milionů korun. „Trh v Polsku stojí za poklesem klíčových skupinových ukazatelů hospodaření EBITDA i EBIT. Kofola ale v Polsku nyní provádí změny, které by do budoucna měly přinést ovoce ve formě vyšší profitability a stabilního růstu," uvedla firma.
Za poklesem ukazatele EBITDA kromě Polska stojí také velké investice do růstu v adriatickém regionu.
„Vedle modernizace výrobní linky a skladů v závodech Kutno a Grodzisk Wielkopolski se management rozhodl soustředit výrobu do dvou výrobních závodů namísto tří," uvedla firma, který jeden polský závod zavře a propustí tam přes 130 lidí.
Společnosti se dařilo v Česku, na Slovensku i ve Slovinsku. „Trh s nealkoholickými nápoji mírně roste, pokračuje však pokles cen v kategorii kolových nápojů a sirupů. Pokud za těchto podmínek stále rosteme, jsem spokojený," uvedl generální ředitel Kofoly Jannis Samaras.
Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě. Dosud měla osm výrobních závodů, kromě Polska ještě v Česku, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku.
Společnost zaměstnává zhruba 2000 lidí, z toho asi 700 v Česku. K výrobkům firmy vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Vinea, Chito, Top Topic nebo Citro Cola. V licenci Kofola vyrábí a distribuuje nápoje RC Cola a Orangina.
Související
Povodně vytopily i známé české firmy. Pod vodou je i továrna Kofoly, píše zahraniční tisk
Kofola vstupuje do neprobádaných vod. Kupuje pivovary Holba, Zubr a Litovel
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
ZZ Top ztratili bubeníka. Zemřel Frank Beard, bylo mu 77 let
před 2 hodinami
Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky
před 4 hodinami
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
před 5 hodinami
Juchelka může s maximálním možným zvýšením důchodů narazit u koaličního partnera
před 5 hodinami
Levákům udělali jméno. Do dějin se zapsala celá řada umělců
před 6 hodinami
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
před 7 hodinami
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
před 8 hodinami
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
před 9 hodinami
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
před 9 hodinami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 10 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 11 hodinami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 12 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 13 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 13 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 14 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 16 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
Vláda na pondělním zasedání schválila Dílčí územní rozvojový plán (DÚRP) VRT PRAHA, který vymezuje koridory pro vysokorychlostní trať na území hlavního města. Jde o významný krok v přípravě nové železniční infrastruktury, která má zvýšit kapacitu pražského železničního uzlu a vytvořit podmínky pro budoucí provoz vysokorychlostních vlaků.
Zdroj: Jan Hrabě