Paříž/Praha - Francouzské bance Société Générale, která je většinovým vlastníkem české Komerční banky, klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 28 procent na 1,06 miliardy eur (27,7 miliardy Kč). Komerční bance (KB) naopak vzrostl v pololetí čistý zisk meziročně o 15 procent na 7,7 miliardy korun.
Société Générale musela dát ve čtvrtletí stranou 300 milionů eur na případné mimořádné náklady související s právními spory. Příjmy se snížily o 26 procent na 5,2 miliardy eur a zaostaly za očekáváním.
Nízké úrokové sazby snížily příjmy z úroků o 6,6 procenta. Příjmy z poplatků naopak stouply o pět procent.
Stále větší podíl na hospodaření banky má divize drobných bankovních služeb v zahraničí. Divize International Retail Banking & Financial Services se nejvíce podílela na zisku ze všech tří hlavních divizí, a to jak na čtvrtletním, tak na pololetním.
Bez mimořádných položek spojených s restrukturalizací budov centrály dosáhl zisk KB 6,8 miliardy Kč, a byl tak rovněž vyšší o 15 procent. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Celkové výnosy bez loňského příjmu za podíl KB ve společnosti VISA Europe vzrostly meziročně o dvě procenta na 15,6 miliardy Kč.
Bance, jejíž akcie se obchodují na pražské burze, v prvním pololetí vzrostl meziročně i objem poskytnutých úvěrů, vyšší byly i vklady. Celkový hrubý objem úvěrů stoupl o 5,1 procenta na 599,8 miliardy Kč a vklady o 11,8 procenta na 771,2 miliardy korun.
Provozní výnosy klesly o čtyři procenta na 15,6 miliardy korun. Výnosy očištěné o jednorázové položky vzrostly o dvě procenta, a to díky ziskům z finančních operací. "Klienti významně navyšovali své finanční zajišťování v době okolo opuštění kurzového závazku ČNB," uvedla banka.
Čisté úrokové výnosy klesly o 1,3 procenta na 10,3 miliardy Kč. Čisté výnosy z poplatků a provizí se snížily o 5,4 procenta na 3,2 miliardy Kč. "To značí, že ziskovost z každé koruny poskytnutých úvěrů klesá," upozornil analytik BH Securities Martin Vlček. Dodal, že banka je relativně blízko regulatorní hranice celkových povinných minimálních rezerv, které mají začít platit od léta příštího roku. "Hrozí tedy, že firma bude muset dříve nebo později snížit dividendu," uvedl.
V bance k dnešnímu dni končí ve funkci předsedy představenstva a generálního ředitele Albert Le Dirac'h. Nahradí ho Jan Juchelka, který posledních pět let působil v centrále mateřské banky Société Générale v oblasti korporátního a investičního bankovnictví.
Související
Zisk Komerční banky se propadl o 38,5 procenta, koronakrize zasáhla i Société Générale
Komerční bance stoupl čistý zisk, odepsala neaktivní klienty
Société Générale , banky , Komerční banka , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 35 minutami
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
před 1 hodinou
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
před 3 hodinami
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
před 4 hodinami
Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
před 6 hodinami
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
před 7 hodinami
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
před 8 hodinami
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
před 10 hodinami
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
včera
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
včera
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
včera
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
včera
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
včera
Evropa se intenzivně chystá na situaci, kdy bude Trump pro NATO hrozbou
včera
Američané jsou na hraně nepostupu do čtvrtfinále. Dánové slaví první výhru na MS
včera
Trump stupňuje tlak vůči Kubě. Co tím sleduje a co je jeho cílem?
včera
Žádné podávání rukou ani pohřby, mrtvé odváželi v pytlích. Přeživší vzpomínají na dosud nejhorší epidemii eboly
včera
V Číně došlo k nejhoršímu důlnímu neštěstí za patnáct let. Po výbuchu více než 90 mrtvých
včera
Soud poslal vraha studentky v Pardubicích do vazby
včera
Pavel v rozhovoru pro zahraniční tisk vyzval NATO, aby Rusku ukázalo zuby a začalo konečně reagovat
včera
Brněnský pochod smrti provází komplikace. Vandal poničil památník, policie zasahuje proti odpůrcům
V Pohořelicích na Brněnsku se sešla zhruba tisícovka lidí, aby si připomněla tragické události spojené s poválečným nuceným odsunem německy hovořícího obyvatelstva z Brna. Účastníci se odtud vydali na třicetikilometrovou Pouť smíření, která se již od roku 2007 symbolicky chodí v opačném směru než původní pochod z května 1945. Tehdy bylo z domovů vyhnáno tisíce lidí, převážně žen, dětí a starců, přičemž zhruba 1 700 z nich strastiplnou cestu k rakouským hranicím nepřežilo. Zatímco část poutníků absolvuje celou trasu, k závěrečnému kilometru se v Brně připojí také předseda Senátu Miloš Vystrčil.
Zdroj: Libor Novák