Berlín - Německý export i průmyslová výroba se v červenci nečekaně snížily. Statistický úřad dnes oznámil, že vývoz klesl o 0,9 procenta a výroba o 1,1 procenta, zatímco analytici očekávali v obou případech vzestup. Podle analytiků je zřejmé, že ochranářská politika prezidenta USA Donalda Trumpa už má na největší evropskou ekonomiku negativní dopady.
Vývoz po očištění od sezonních vlivů se v červenci snížil o 0,9 procenta, zatímco dovoz o 2,8 procenta vzrostl, což bylo největší zvýšení za téměř čtyři roky. Analytici v anketě agentury Reuters přitom u obou očekávali růst o 0,2 procenta. Dovoz dosáhl rekordní hodnoty 94,5 miliardy eur (2,4 bilionu Kč), a obchodní přebytek se tak snížil na 15,8 miliardy z červnových 19,3 miliardy eur.
Prezident Trump vyvolal obchodní spory s Čínou, Evropou a dalšími regiony, když uvalil vysoká cla na dovoz široké škály produktů. Chce tím splnit svůj slib, že ochrání americká pracovní místa před tím, co nazývá nekalými obchodními praktikami.
Ministerstvo hospodářství dnes oznámilo, že průmyslová výroba klesla o 1,1 procenta. Analytici podle Reuters očekávali růst, a to o 0,2 procenta. Průmyslové zakázky pak po červnovém propadu, který byl zpřesněn na 3,9 procenta, v červenci klesly o 0,9 procenta.
Ministerstvo nicméně předpokládá, že průmysl se po nevýrazném začátku třetího čtvrtletí, kdy byly úřady zahlceny registracemi nových aut, záhy zotaví. Optimistický je také ekonomický institut Ifo, který zvýšil odhad růstu německé ekonomiky na letošní rok na 1,9 procenta, zatímco dosud počítal se zvýšením o 1,8 procenta.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Německo , dovoz a vývoz , Průmysl , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Pavel i Babiš se těší důvěře nadpoloviční většiny Čechů, Okamuru nepodporuje ani polovina lidí
před 2 hodinami
Napětí na Blízkém východě roste: USA stahují lidi ze základny v Kataru, Arabové se snaží odvrátit válku
před 2 hodinami
Julie Tymošenková čelí obvinění z korupce. Měla se pokusit rozbít vládu Zelenského
před 3 hodinami
Neznám ho, ale bude problém. Trump se nevybíravě pustil do premiéra Grónska
před 4 hodinami
Armagedon, trafika Turkovi... Opozice před hlasováním o důvěře cupuje vládu
před 5 hodinami
Trump trvá na ovládnutí Grónska: Cokoliv jiného než kontrola USA je nepřijatelné
před 6 hodinami
Počasí přispěchá s další ledovkou. Nebezpečí pomine zítra
před 6 hodinami
Strach v Arktidě: Gróňané se děsí budoucnosti pod nadvládou Donalda Trumpa
před 7 hodinami
Dál protestujte, pomoc je na cestě, vzkázal Trump demonstrujícím Íráncům
před 7 hodinami
Bez proudu, vody a tepla v -19. Život v Kyjevě se stává nesnesitelným
před 8 hodinami
Sněmovna v obležení řečníků: Babišova vláda čeká na verdikt o důvěře, počká si na něj hodiny
před 9 hodinami
Islámská republika v krizi: Režim umírá pomalu, ale ke konci má ještě daleko
před 9 hodinami
Rozpad celého státu nebo zhroucení do občanské války. Expert popsal, co se může dál dít v Íránu
před 10 hodinami
2400 mrtvých v Íránu. Teherán dnes plánuje popravovat demonstranty, Trump hrozí tvrdou odplatou
před 11 hodinami
Předpověď počasí na víkend. Mrznout má hlavně v noci, teplejší bude sobota
včera
Britská královna Camilla poprvé popsala napadení ve vlaku
včera
Babišova vláda určila nové zmocněnce. Turek se musí spokojit s dočasným řešením
včera
Augusta po dalším úspěchu na juniorském MS potvrdil konec u dvacítky
včera
Tragédie v rakouských Alpách. Český chlapec spustil lavinu, zraněním podlehl
včera
"Protestujte, pomoc je na cestě." Trump poslal zajímavý vzkaz do Íránu
Americký prezident Donald Trump vyzval protestující íránské občany, aby pokračovali v demonstracích proti režimu ve své zemi. Podle jeho vlastních slov je na cestě pomoc, kterou ale blíže nespecifikoval. Ve Washingtonu však dnes mají proběhnout důležitá jednání.
Zdroj: Lucie Podzimková