Britská centrální banka dnes na mimořádném zasedání nečekaně snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 0,25 procenta. Jde o nouzové opatření, které má zmírnit dopady šíření nového koronaviru na ekonomiku. Základní sazbu centrální banka snížila poprvé od léta 2016, kdy ji kvůli referendu o brexitu snížila na minimum. Sazba je dokonce teď níže, než byla po minulé finanční krizi před více než deseti lety.
"Rozsah ekonomického šoku způsobeného onemocněním COVID-19 je sice velmi nejistý, nicméně aktivita ve Spojeném království bude v příštích měsících pravděpodobně významně oslabena," zdůvodnila banka svůj krok. "Dočasné, ale významné narušení dodavatelských řetězců a slabší aktivita by mohly ohrozit peněžní toky a zvýšit poptávku po krátkodobých úvěrech ze strany domácností a po provozním kapitálu ze strany firem," dodala britská měnová autorita.
Centrální banka dle BBC také oznámila nový systém podpory malých a středních podniků. Zavede rovněž opatření, která pomohou komerčním bankám snáze poskytovat úvěry. Právě zablokované úvěrové trhy za poslední krize situaci ještě více zhoršily.
Očekává se, že britský ministr financí Rishi Sunak dnes při předložení návrhu rozpočtu na příští rok oznámí další opatření na podporu růstu a zaměstnanosti. Británie měla dnes ráno 382 potvrzených případů koronaviru.
V reakci na první snížení úroků od poloviny roku 2016 se britská libra okamžitě propadla k dolaru o více než půl procenta. Posléze ale na dolar ztrácela jen asi 0,1 procenta na 1,2896 USD.
Už minulý týden snížila základní úrokovou sazbu americká centrální banka (Fed), která tak učinila rovněž mimo naplánované zasedání. Něco takového udělala americká i britská centrální banka naposledy za minulé finanční krize. Měnovou politiku uvolnila i centrální banka v Kanadě a ekonomové očekávají, že s nějakou formu podpory na svém čtvrtečním zasedání přijme také Evropská centrální banka (ECB).
Související
Šéf anglické banky chce, aby Google řešil finanční podvody
Bank of England: Britské banky jsou silné, odolají brexitu i pandemii covid-19
Bank of England , Ekonomika , Rishi Sunak , Velká Británie
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
před 1 hodinou
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 2 hodinami
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 3 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 4 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 5 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 6 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 8 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 9 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 10 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
Americké nálety na íránské přístavní i vnitrozemské oblasti a íránské odvetné údery na americké spojence na Blízkém východě způsobují, že se každodenní život obyvatel Íránu stává čím dál náročnějším. Lidé v zemi čelí eskalujícímu konfliktu, výpadkům elektrické energie, nedostatku vody i zpřísňujícím se represím režimu.
Zdroj: Libor Novák