Firmy s vazbami na daňový ráj? Země EU by je neměly podporovat, doporučil Brusel

Evropská komise dnes členským zemím Evropské unie doporučila, aby neposkytovaly finanční pomoc společnostem, které jsou spojeny se zeměmi figurujícími na unijním seznamu daňových rájů. Omezení se mají vztahovat i na společnosti usvědčené z podvodů, korupce a dalších trestných činů.

Firmy, ilustrační foto
doporučujeme

Unijní exekutiva se podle místopředsedkyně Margrethe Vestagerové v době nevídaného objemu koronavirové státní podpory pro soukromé firmy snaží zabránit tomu, aby peníze putovaly společnostem zapojeným do nezákonných praktik.

Brusel na jaře uvolnil pravidla pro státní podporu firmám ve snaze zabránit hromadným krachům podniků z odvětví, která zasáhla krize kvůli opatřením proti šíření pandemie covidu-19. Podle doporučení by však peníze neměly směřovat do společností, které mají spojení s některou ze 12 zemí figurujících na seznamu daňových rájů.

"Nacházíme se v bezprecedentní situaci, kdy je firmám kvůli koronavirové krizi vyplácena mimořádně vysoká státní podpora. Zvláště za těchto okolností je nepřijatelné, aby se společnosti, které veřejnou podporu využívají, vyhýbaly daňovým povinnostem a využívaly přitom daňové ráje," uvedla dnes Vestagerová, která v komisi odpovídá za hospodářskou soutěž.

Brusel se podle ní ve spolupráci s členskými státy bude snažit zabránit tomu, aby peníze daňových poplatníků zneužívaly společnosti odmítající platit odpovídající daně či zapojené do zločinných praktik.

Státy EU na listinu daňových rájů v současnosti řadí Panamu, Seychely, Palau, Kajmanské ostrovy, Americkou Samou, Americké Panenské ostrovy, Fidži, Guam, Omán, Samou, Trinidad a Tobago Vanuatu.

Unie zatím nemá společná závazná pravidla, která by společnosti spojené s těmito zeměmi od státní podpory odstřihla, ačkoli to několik států již navrhlo. Dnešní doporučení jsou nezávazná a podle komise by v některých případech mohly státy činit i výjimky, například pokud má podporovaná firma vazby na zmíněné země, ale již delší dobu platí daně v EU.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny opět stoupla, recese ale trvá

10.08.2020 12:55 Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny v srpnu čtvrtý měsíc za sebou vzrostla. Zůstává však na nízké…

Pokles slovenského průmyslu v červnu zpomalil

10.08.2020 10:11 Meziroční pokles průmyslové výroby na Slovensku v červnu zpomalil na 8,5 procenta po květnovém…

Pandemie může uvrhnout miliony Evropanů do dluhové pasti, upozorňuje…

10.08.2020 09:52 Evropu čekají další hospodářské otřesy, protože plány na ukončování bezprecedentní podpory…

Italská ekonomika podle ministra výrazně ožije. Růst HDP má být až 15…

09.08.2020 13:36 Italská ekonomika ve třetím čtvrtletí výrazně oživí a tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama