Německý vývoz do třetích zemí v červenci klesl v porovnání s předchozím měsícem o 7,6 procenta na 56,8 miliardy eur (1,4 bilionu Kč). Předtím se tři měsíce zvyšoval. Do třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou unii včetně Číny a Spojených států, z Německa putuje téměř polovina veškerého exportu. Dnes o tom na svých stránkách informoval německý statistický úřad.
Meziročně se vývoz nicméně zvýšil, bez započtení kalendářních a sezónních vlivů stoupl o 5,5 procenta. "Tento nárůst hodnoty je třeba vidět i na pozadí silně rostoucích cen v zahraničním obchodu," uvedli statistici. Ceny ženou vzhůru především dražší energie.
Nejdůležitějšími německými obchodními partnery mimo EU zůstávají právě Spojené státy a Čína. Do USA odešlo minulý měsíc zboží za 12,5 miliardy eur, meziročně o 14,9 procenta více. Vývoz do Číny pak stoupl o 6,1 procenta na 8,9 miliardy eur.
0 2,2 procenta se snížil export do Británie. Význam v německém vývozu kvůli západním sankcím nadále ztrácí Rusko. Německý export do této země se tak meziročně snížil o 56 procent na miliardu eur, což staví Rusko na 12. příčku v pořadí důležitých exportních zemí mimo EU. V únoru, tedy před začátkem války na Ukrajině, patřila Rusku ještě pátá příčka.
Německá průmyslová a obchodní komora (DIHK) varuje, že druhá polovina roku bude pro německý export obtížná. "Narušení dodavatelských řetězců, vysoké náklady na energie, suroviny a dovážené vstupy nadále poškozují výrobu, a to i v exportně orientovaném německém průmyslu," řekla před časem analytička DIHK Carolin Herwegová. "Ekonomické zpomalení u důležitých exportních partnerů, jako jsou USA a Čína nebo eurozóna, také tlumí poptávku po výrobcích 'made in Germany'," dodala.
Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Modžtaba Chámeneí byl ruským letadlem převezen na operaci do Moskvy, píše blízkovýchodní tisk
před 2 hodinami
Ceny paliv jen tak neklesnou. Izrael neukončí nálety na Írán ještě několik týdnů
před 3 hodinami
Útok na ostrov Charg může pohřbít poslední naděje na zlevnění pohonných hmot
před 5 hodinami
Izraelská armáda zabila vysoké představitele Hamásu
před 6 hodinami
Hádka kvůli ropě: Okamura prosazuje nákupy z Ruska, Schillerová připustila zásah do cen pohonných hmot
před 7 hodinami
Írán má zájem o jednání, tvrdí Trump. Dohodu s Teheránem ale odmítá
před 8 hodinami
Izraelská armáda oznámila, že zahájila vlnu rozsáhlých úderů napříč západním Íránem
před 10 hodinami
Írán hrozí po Trumpově prohlášení další eskalací války
před 11 hodinami
Íránský lídr Modžtaba Chameneí podle Trumpa možná vůbec nežije
před 12 hodinami
Počasí příští týden: Mírně se ochladí, v noci bude nadále mrznout
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Cenu Český lev za nejlepší film dostal Karavan. Řešil se Moravec, zaznělo varování před slovenským scénářem
včera
Země vyšlou k Hormuzskému průlivu válečné lodě, prohlásil Trump. Je zavřený jen pro USA a Izrael, reaguje Írán
včera
EU se dohodla na prodloužení protiruských sankcí. S obavami vyhlíží čtvrteční jednání
včera
„Důkaz jeho výjimečnosti.“ Jak Írán prodává lidu fakt, že Modžtabu Chámeneího nikdo neviděl?
včera
Útok na Charg je zlomovým bodem války. Američané se jej mohou pokusit obsadit
včera
USA zasáhly korunní klenot Íránu. Podnikly masivní nálety na ostrov Charg
včera
Trump rozpoutal další diplomatickou roztržku. Zmírněním sankcí na ruskou ropu pobouřil Evropu i Kanadu
včera
Teherán označil Ukrajinu za „legitimní válečný cíl“ pro íránské síly
včera
Írán umožnil indickým lodím přeplout přes Hormuzský průliv
včera
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
Americký prezident Donald Trump v rozhovoru pro stanici Fox News odmítl nabídku ukrajinské pomoci s protivzdušnou obranou na Blízkém východě. Podle jeho slov Spojené státy podporu Kyjeva v boji proti dronům nepotřebují. Trump zdůraznil, že USA vědí o dronech více než kdokoli jiný a disponují v tomto směru nejlepší technologií na světě.
Zdroj: Libor Novák