Irský nízkonákladový letecký přepravce Ryanair hodlá zrušit asi 3500 pracovních míst, pokud se nedohodne se zaměstnanci na snížení mezd. Oznámil to dnes šéf podniku Michael O'Leary. Ryanair podle svých internetových stránek zaměstnává přes 19.000 lidí. Odvětví letecké přepravy nyní po celém světě čelí negativním dopadům koronavirové krize. Podle O'Learyho by se mohlo potýkat s problémy ještě jeden či dva roky.
Snížení mezd by mělo u nejlépe placených kapitánů činit 20 procent, zatímco u nejhůře placeného palubního personálu pouze pět procent. "Domnívám se, že pokud dokážeme toto snížení mezd dojednat, budeme moci zabránit většině, ačkoli ne všem ztrátám pracovních míst," uvedl O'Leary, kterého cituje agentura Reuters. Upozornil, že on sám si snižuje mzdu o 50 procent.
Ryanair předpokládá, že v červenci přepraví více než 4,5 milionu lidí. To sice představuje meziroční pokles téměř o 70 procent, ale zároveň vysoký nárůst proti dubnu a květnu, kdy aerolinky přepravily pouze 110.000 cestujících. Údaje o červnovém počtu cestujících by firma měla zveřejnit v nejbližších dnech, píše Reuters.
Ryanair je největším nízkonákladovým leteckým přepravcem v Evropě a v roce 2016 otevřel základnu také na pražském letišti. Pražská pobočka má zhruba 80 pracovníků, koncem letošního května založili čeští zaměstnanci Ryanairu odbory. Ryanair byl před koronavirovou krizí po Smartwings druhým největším dopravcem působícím v Česku.
Související
Ryanair oznámil zásadní změnu: Od 12. listopadu nebude akceptovat papírové letenky
Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
RyanAir , Michael O'Leary (Ryanair) , propouštění , Ekonomika , irsko
Aktuálně se děje
včera
Musk vydělává jen z Tesly miliardy. Jeho příjem převyšuje plat zaměstnanců 2,5milionkrát
včera
Kolaps zásobování, pokusy o sebevraždu. Námořníci na letadlové lodi zakotvené u Íránu tlak války nezvládají
včera
V muniční továrně nedaleko Říma došlo k masivnímu výbuchu
včera
Proč Trump zastírá fakta o Hormuzském průlivu? Nehodí se mu růst cen před volbami
včera
Dívali jste se na zatmění Slunce bez ochrany? Lékaři prozradili, jak poznáte, že máte poškozený zrak
včera
Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech
včera
OBRAZEM: Zatmění Slunce uchvátilo Čechy i Evropany, příští rok nás čeká znovu
včera
V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, nejméně jeden mrtvý
včera
Další vlna veder je tady. Extrémní počasí opět spaluje Evropu
včera
Co znamená podpis příkazu o vakcínách? Trump nemění očkování, ale důvěru v medicinský zázrak
včera
Babiš obešel Motoristy. Sucho začal řešit se svým bývalým ministrem
včera
Počasí beze srážek má důsledky. Nebezpečí požárů už se týká celého Česka
včera
Ruská armáda našla nový zdroj rekrutů. Studenti ze škol
včera
Rusko už nemůže válku ignorovat. Propad popularity Putina už reflektují i prokremelské průzkumy
včera
Počasí v Asii je tak extrémní, že se brambory doslova vaří v zemi
včera
Dejte nám 10 procent svých raket do Patriotů a zničíme všechny ruské balistické střely, vzkázal Zelenskyj USA
včera
Trump nebyl sám. Z Turecka s ním potají odletěl jediný ministr
včera
Víkendové počasí přinese změnu. Teploty opět poletí nahoru
12. srpna 2026 21:59
Páral nebude mít veřejný pohřeb. Rodina se chce rozloučit jinak
12. srpna 2026 21:02
Situace se stabilizuje, hlásí ministerstvo. Jde o důležitý lék na rakovinu
Dostupnost tamoxifenu v České republice se výrazně zlepšuje. Díky intenzivní koordinaci Ministerstva zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobci a distributory míří v těchto a následujících dnech do České republiky přes 10 000 balení tamoxifenu. Další dodávky jsou zajišťovány také pro podzimní období.
Zdroj: Jan Hrabě