Švédsko zakázalo používat v mobilních sítích páté generace (5G) telekomunikační zařízení čínských společností Huawei a ZTE. Oznámil to dnes vládní úřad PTS, který působí jako regulátor poštovních a telekomunikačních služeb. Rozhodnutí padlo na základě konzultací se švédskou armádou a bezpečnostní službou. Podle expertů ale hrozí, že výstavba sítí 5G se může kvůli tomu zpomalit.
Cílem rozhodnutí je zajistit, aby zařízení používaná v sítích 5G neohrožovala národní bezpečnost. Švédská bezpečnostní služba označila Čínu za jednu z největších hrozeb pro Švédsko, uvedla agentura Reuters.
Evropské země teď přehodnocují roli čínských firem v budování telekomunikačních sítí. Spojené státy tlačí své spojence k vyloučení čínských podniků, které podle nich představují bezpečnostní hrozbu, protože čínské firmy musejí podle zákona pomáhat státním organům ve zpravodajské činnosti.
Ze zákazu používat ve Švédsku zařízení firem Huawei a ZTE budou pravděpodobně těžit skandinávští konkurenti, tedy švédský Ericsson a finská Nokia. "Zákaz omezuje provozovatelům sítí možnost výběru a přináší riziko zpomalení rozvoje 5G," upozornil analytik Ben Wood ze společnosti CCS Insight.
Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) předloni označil technologie Huawei a ZTE za bezpečnostní riziko. Začátkem letošního května podepsal premiér Andrej Babiš s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem deklaraci, podle které je cílem vybudovat takové sítě 5G, které "chrání před neautorizovaným přístupem" a "zajistí občanům soukromí".
Související
T-Mobile plánuje do konce příštího roku pokrýt sítí 5G 70 procent tuzemské populace
NÚKIB vydal soubor doporučení k posuzování důvěryhodnosti dodavatelů technologií pro 5G sítě
5G síť , Huawei , Švédsko , ZTE (čínská firma) , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno před 54 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 4 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 5 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 6 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 6 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 7 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 7 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 9 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 10 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 13 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Česko v týdnu zažilo dramatické pátrání po ozbrojeném muži, který byl nakonec dopaden v Praze, aniž by se komukoliv něco stalo. Policie během pátrací akce posílila ostrahu některých vládních budov. Jak totiž vyšlo najevo, hledaný muž byl minulý víkend v blízkosti premiéra Andreje Babiše (ANO) a jednoho z ministrů.
Zdroj: Jan Hrabě