NÚKIB vydal soubor doporučení k posuzování důvěryhodnosti dodavatelů technologií pro 5G sítě

Soubor doporučení, podle nichž je třeba posuzovat důvěryhodnost dodavatelských firem v oboru technologií pro 5G sítě, vydal dnes Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).

Operátoři by podle doporučení měli například sledovat, zda je dohledatelná vlastnická struktura dodavatelské firmy, zda má sídlo ve státě s demokraticky volenou vládou a nezávislým soudním systémem, který dlouhodobě nebo systematicky neporušuje mezinárodní právo. NÚKIB o tom informoval v tiskové zprávě.

Na vypracování doporučení se podílela také ministerstva průmyslu a obchodu, zahraničních věcí, Bezpečnostní a informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace a Vojenské zpravodajství.

"Doporučení poskytuje vodítko zejména pro dodávky do informačních a komunikačních systémů kritické infrastruktury České republiky. Při tvorbě kritérií byl kladen důraz na jejich vyhodnotitelnost a měřitelnost, zároveň se jedná o obecně přijímané bezpečnostní zásady a lze je obdobně aplikovat i v dalších oblastech při zavádění jiných než telekomunikačních technologií," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

Úřad na 11 stranách doporučuje v jednotlivých bodech i konkrétní kritéria, která dělí na strategická, obchodní a technicko-bezpečnostní. Úřad upozornil, že výstavba 5G sítí v Česku už probíhá a v některých částech jsou sítě dokonce v provozu. „Stále ale nejsou uvedeny do provozu všechny funkcionality, které mají tyto sítě potenciál přinést. Do doby přijetí legislativy, která státu umožní poskytnout operátorům při budování těchto sítí zákonný rámec, chceme pomoci telekomunikačnímu sektoru formou zveřejnění bezpečnostních vodítek alespoň v podobě doporučení, které operátorům nabízí nezávazná bezpečnostní kritéria,“ uvedl úřad ve zprávě.

Zdůraznil také, že ač jsou doporučení nezávazným materiálem, stále je v platnosti varování NÚKIB z roku 2018, které musí firmy podléhající zákonu o kybernetické bezpečnosti zohledňovat. Toto varování se vztahovalo k výrobkům i programům společností Huawei Technologies a ZTE Corporation.

Narušení kybernetické bezpečnosti 5G sítí, a to zejména jeho nejzávažnější případy, jako je narušení dostupnosti sítě ve velkém rozsahu či kybernetická špionáž, představuje podle NÚKIB podstatný problém jak pro významné ekonomické zájmy a bezpečnost státu, tak pro operátory a jejich uživatele. Vzhledem k roli, jakou budou 5G sítě v následujících letech hrát, by mělo naplnění takových hrozeb dalekosáhlé celospolečenské důsledky, uvedl NÚKIB.

Rychlé sítě 5G zahrnují různé prvky síťové infrastruktury pro mobilní komunikační technologie, sloužící k připojení koncového účastníka nebo zařízení. Zpravidla využívají i prvky předchozích generací mobilních sítí, jako jsou 4G nebo 3G sítě. Mobilní sítě 5G umožňují desetinásobnou rychlost připojení proti LTE. Kmitočty v pásmu 700 MHz potřebné pro 5G vydražili před rokem stávající operátoři. Nejdále je v pokrývání signálem 5G Vodafone, který eviduje 60 procent populace v dosahu 5G. T-Mobile měl na konci loňského roku asi 25 procent populace.

Související

Hackeři, ilustrační fotografie.

NÚKIB: Počet kybernetických incidentů se po lednu vrátil do průměru

Počet kybernetických incidentů se v únoru po lednovém nárůstu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil do průměru. Úřad jich evidoval 13, po čtyřech měsících se stal jeden velmi významný kybernetický incident. Šlo o útok, který způsobil nedostupnost systémů ministerstva. NÚKIB o tom dnes informoval na webu.

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) 5G síť

Aktuálně se děje

před 5 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy