Donald Trump se neúmyslně stal podporovatelem volného obchodu – alespoň v Evropě. Americký prezident svým „America First“ tarifním režimem vyvolal vlnu snahy ostatních zemí posílit vzájemné obchodní vztahy a čelit dopadům na své exporty.
Evropská unie, která se v posledních letech snažila využívat obchodní politiku k prosazování lidských práv a udržitelnosti, nyní rychle přebírá roli spolehlivého globálního partnera. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že stále více zemí považuje Brusel za stabilního spojence, který „si přes noc nerozmyslí své závazky“.
Z Trumpových cel – 10 % na většinu zemí, 145 % na Čínu a 25 % na ocel, hliník a automobily – se očekává, že letos způsobí pokles světového obchodu o 0,2 %, přičemž WTO varuje, že by mohlo dojít k propadu až o 1,5 %, pokud Trump zavede i „reciproční“ cla vůči EU.
Pod vedením von der Leyenové Evropská komise od prosince uzavřela dohody s blokem Mercosur, Mexikem a Švýcarskem a znovu rozběhla jednání s Malajsií a SAE. Letos plánuje dokončit dlouho odkládanou dohodu s Indií a prozkoumat spolupráci s indo-pacifickým CPTPP.
Růst protekcionismu v USA tlačí i tradičně opatrné členské státy EU, jako jsou Francie, Belgie a Rakousko, k větší otevřenosti v obchodních dohodách, které vnímají nejen jako ekonomický, ale i geopolitický imperativ.
Nicméně hrozí, že uvalená cla USA odkloní čínský export směrem do Evropy, což zvyšuje volání po větší ochraně vnitřního trhu EU. Ačkoliv se po nedávné návštěvě italské premiérky Giorgie Meloniové v Bílém domě objevily náznaky snahy zmírnit transatlantické napětí, komplexní dohoda mezi EU a USA zůstává vzdáleným cílem.
Bývalý šéf obchodního oddělení Evropské komise Jean-Luc Demarty varoval, že snahy o obnovu rozhovorů o TTIP by byly „vážnou chybou“, protože zkušenost ukázala, že vyjednávání bylo prakticky nemožné.
24. října 2025 17:24
Jak si vede Evropa? Dolů ji táhne jediný stát, překvapivě jeden z těch největších
Související
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
Donald Trump , dovoz a vývoz , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák