Česká koruna za rok od začátku ruské invaze na Ukrajinu oslabila k rublu o téměř 12 procent na 29,90 Kč za 100 rublů. Naopak k ukrajinské hřivně česká měna posílila o 19 procent na 0,6 koruny za hřivnu. ČTK to dnes řekl analytik makléřské společnosti XTB Štěpán Hájek. Ve světě zpevňoval americký dolar.
Relativní síla rublu se podle Hájka může velmi rychle změnit, a to už v letošním roce, kdy by se měly začít naplno projevovat protiruské sankce. Rusku bude scházet podstatná část evropského trhu pro vývoz plynu a cítit bude i zavedení embarga na ruskou ropu. Postupně tedy bude tato realita dostávat rubl pod tlak, uvedl analytik.
Propad hřivny způsobuje podle něj hlavně nejistota dalšího vývoje, rozbitá ukrajinská ekonomika a obecně větší zájem se této měny zbavovat. Ani směnárny a některé banky nechtějí od začátku invaze hřivny příliš přijímat, dodal Hájek.
"Od začátku války na Ukrajině jsme viděli velmi zvláštní turbulence na devizových trzích, kterým pomohla neobvyklá kombinace začátku válečného konfliktu a globálního růstu inflace. V důsledku toho jsme se ocitli na začátku cyklu zvyšování úrokových sazeb a potřeby zpomalit růst ekonomiky, zatímco raketově rostoucí ceny energií ohrožovaly její životaschopnost," popsal situaci na trzích Hájek.
Strach a nervozita, která se přelila na finanční trhy v kombinaci s rostoucí inflací a úrokovými sazbami způsobila podle něj masivní přeliv z exotičtějších měn do amerického dolaru. Největší odliv kapitálu zaznamenaly měny východní Evropy včetně české koruny. Výrazně oslabovat začalo také euro na páru s dolarem, kde propad eura umocnil růst dolaru. Ten se zachoval jako bezpečný přístav, jelikož americká ekonomika je největší na celém světě a investory je vnímána jako nejbezpečnější, uvedl Hájek.
Připomněl, že nejvíce obchodovaný měnový pár se během roku 2022 dostal dokonce až pod paritu, ale ke konci roku se podařilo euru díky lepším vyhlídkám ohledně vývoje ekonomiky výrazně posílit. Od začátku invaze na Ukrajině euro k dolaru ztratilo 5,82 procenta na 1,0648 EUR/USD, řekl analytik.
Paradoxně jedny z největších zisků od začátku válečného konfliktu zaznamenal podle Hájka ruský rubl. Uvedl, že jeho prvenství však dává po hromadě sankcí a restrikcí na ruskou ekonomiku smysl až při bližším pohledu. Rusko totiž sankce odstřihly od západních zemí, tudíž přestal téměř fungovat import zboží. Ve stejnou dobu rostly příjmy státu za vysoké ceny plynu a ropy, což zvýšilo zahraniční přebytek a tlačilo na posílení rublu. Ten proti americkému dolaru od začátku války posílil o 8,53 procenta na 74,46 rublů za dolar, dodal Hájek.
Související
Pozor na padělky. V Česku meziročně přibylo množství nepravých peněz
Česko už předbíhají i Bulhaři. Ekonom pro EZ vysvětluje, zda by euro znamenalo zdražení
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 1 hodinou
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 2 hodinami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 3 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 3 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 4 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 4 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 6 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
včera
Prezident Pavel odvolal rektorku brněnské JAMU
včera
Střední školou v Táboře otřáslo úmrtí maturanta. Případem se zabývá policie
včera
Jste noví, máte smůlu. EU zvažuje, že budoucím členským státům odepře právo veta
včera
V Perském zálivu už nemáte žádné bezpečné útočiště, vzkázal USA po náletech Modžtaba Chámeneí
včera
Stadiony MS ve fotbale 2026: velkolepé arény, kde se bude psát historie
včera
Dominik Feri jde na svobodu. Soud ho pustil z vězení
včera
Pavel má připravenou kompetenční žalobu, pokud ho vláda nepustí na summit NATO
Prezident Petr Pavel potvrdil, že má již kompletně vypracovanou kompetenční žalobu pro případ, kdy by se mu kabinet pokusil znemožnit účast na červencovém summitu NATO, který hostí Ankara. Hlava státu nicméně vyjádřila naději, že tento právní krok nakonec nebude nutné uplatnit. Prezident nyní očekává rozhodnutí vládního zasedání plánovaného na 8. června, které by mělo o složení české delegace definitivně rozhodnout, jak dříve avizoval předseda vlády Andrej Babiš.
Zdroj: Libor Novák