MMF: Světová ekonomika ukázala pozoruhodnou odolnost, čelí ale slabému růstu a vysoké inflaci

Světová ekonomika prokázala pozoruhodnou odolnost vůči šokům, stále se však ještě musí vypořádat s kombinací slabého hospodářského růstu a přetrvávající vysoké inflace. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová.

MMF tento týden předpověděl, že růst světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,8 procenta z loňských 3,4 procenta. V příštím roce počítá fond se zrychlením růstu na tři procenta. MMF rovněž předpokládá, že celosvětová inflace v letošním roce klesne na sedm procent z loňských 8,7 procenta, a to díky nižším cenám komodit.

Georgievová na dnešní tiskové konferenci na jarním zasedání MMF a Světové banky (SB) ve Washingtonu označila předpokládaný letošní růst globální ekonomiky za nedostatečný. Varovala, že ještě znepokojivější je výhled na slabý hospodářský růst v delším časovém horizontu.

MMF předpokládá, že tempo růstu světové ekonomiky se v příštích pěti letech bude pohybovat v blízkosti tří procent. Podle Georgievové je důvodem slabého hospodářského výhledu zaostávající produktivita a hrozba fragmentace světové ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Související

Kristalina Georgievová

Světová ekonomika letos zpomalí růst na méně než tři procenta, uvedla šéfka MMF

Tempo růstu globální ekonomiky letos zpomalí na méně než tři procenta z loňských 3,4 procenta. V příštích pěti letech se pak bude růst pohyboval kolem tří procent. Uvedla to dnes šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová a dodala, že střednědobá prognóza růstu je nejnižší od roku 1990 a výrazně pod průměrem z posledních dvou desetiletí, který činí 3,8 procenta.

Více souvisejících

Kristalina Georgievová Mezinárodní měnový fond (MMF IMF)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy