Lidé v českých kamenných i on-line obchodech týden před Vánoci nakupovali z potravin hlavně suroviny na přípravu tradičních pokrmů jako jsou kapři, různé delikatesy nebo například těsta na cukroví. V nákupních košících se objevují také dárková balení alkoholu nebo kosmetiky. Podle obchodníků, které dnes ČTK oslovila, vánoční nákupy již vrcholí, někteří nabízejí výrazné slevy.
Vrchol vánočních nákupů zaznamenal řetězec Tesco. "O čtvrtém adventním víkendu jsme pozorovali zvýšený zájem o hračky, dárková balení kosmetiky a alkoholu a také o suroviny na pečení. Nárůst poptávky vidíme u delikates na vánoční stůl – sýrů, salámů, oříšků a šumivých vín," uvedl mluvčí společnosti Michal Kuzmiak.
V duchu příprav na svátky lidé nakupovali také v řetězci Globus. Podle mluvčí Anety Turnovské je enormní zájem o zejména filetované kapry a velká poptávky je i po mořských rybách. "Z čerstvého českého masa je obrovský zájem o vepřové na řízky. Žádaná je i tradiční vinná klobása a čerstvě krájené šunky. Ve velkém se prodávají české brambory a kořenová zelenina na salát spolu s vejci a majonézou," doplnila. Podobný sortiment nakupovali také zákazníci on-line supermarketu Košík.cz, kde oproti minulému víkendu stoupl počet zákazníků zhruba o pětinu. "I nadále platí rostoucí zájem o akční zboží nebo potraviny ve slevě," uvedl mluvčí František Brož.
Podle marketingového ředitele platební společnosti Skip Pay Tomáše Krásného lze podle růstu tržeb pozorovat, že řada Čechů nechala nákupy na poslední chvíli a zároveň se oproti loňsku více vrací do kamenných prodejen. "Překvapivě vysoká je letos kategorie potřeb pro dům a zahradu a home decor doplňků. Průměrná částka na nákup na internetu stoupla na 1500 Kč. Vidíme, že odloženou platbu letos používá asi třikrát více lidí než v loňském roce," doplnil.
Poslední adventní víkend se výrazně projevil na tržbách portálu Slevomat. "Proti předešlému týdnu narostly prodeje o 30 procent, ve srovnání s loňskem pak o 15 procent. Lidé nakupovali v podstatě vše," uvedl mluvčí Tomáš Holý s tím, že lidé nejvíce kupovali zimní a wellness pobyty nebo rodinné či sportovní zážitky.
Poslední adventní víkend je nejrušnější období v roce i pro pražské outletové centrum POP Airport, kam na nákupy vyrazilo dvojnásobné množství lidí než v roce 2019 před vypuknutím pandemie koronaviru, uvedl ředitel centra Jan Muranský. Doplnil, že obchody v centru nyní nabízejí slevy až 80 procent.
Až 50procentní slevy nabízí obchodní dům Ikea, který v pátek zahájil zimní výprodej. "O čtvrtém adventním víkendu nakupují zákazníci v IKEA nejvíce vánoční dekorace a osvětlení a dále vybavení kuchyní a jídelen," uvedl mluvčí Petr Šašek. Dodal, že tržby jsou letos zatím podobné jako loni. Zhruba stejné tržby jako loni má také prodejce spodního prádla Astratex. "Zaznamenali jsme meziroční nárůst prodejů pánského prádla o 25 procent. Rostou také tržby privátních značek, a to kolem 50 procent meziročně. Lidé však nakupují spíš jen dárkové zboží, nakup takzvaných věcí pro radost odkládají," doplnil ředitel nákupu společnosti Lukáš Barcal.
Na e-shopu Mall.cz se v posledních týdnech před Vánoci nejvíce prodávají stavebnice Lego, mobilní telefony a televize, uvedla mluvčí Pavla Hobíková. "Do nejžádanější pětice se pak dostaly také chytré hodinky a deskové hry," uvedla s tím, že za hry lidé nejčastěji utratí kolem 500 Kč. Mezi 20 nejprodávanějšími produkty tohoto víkendu jsou také boby a sáňky, dodala.
Související
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
Aktuálně se děje
před 30 minutami
EU se chystá na citelný nárůst cen energií. Válka v Íránu znervózňuje i Ukrajinu
před 1 hodinou
Vláda se vyslovila pro zrušení nominačního zákona, chce přísnější postihy za neplacení výživného
před 2 hodinami
Kvůli situaci v Íránu pošle vláda do ulic policisty s dlouhými zbraněmi
před 2 hodinami
Írán patří mezi nejsilnější státy Blízkého východu. Proč je proti Izraeli zcela bezbranný?
před 3 hodinami
Kuvajt sestřelil tři americké stíhačky F-15
před 4 hodinami
Írán ochutnal vlastní medicínu. Američané jim okopírovali Šáhidy, teď s nimi vybombardovali Teherán
před 4 hodinami
Trhy panikaří. Írán zastavil dopravu Hormuzským průlivem, ceny ropy prudce rostou
před 5 hodinami
Izraelská armáda zvažuje pozemní invazi do Libanonu
před 6 hodinami
Útok Hizballáhu na Izrael považuje Libanon za „pokus o sebevraždu“ celé země
před 7 hodinami
Izrael zahájil nálety v Libanonu. Kypr terčem útoku Íránu, v Kuvajtu se zřítily americké stíhačky
před 7 hodinami
Zasedla Bezpečnostní rada státu. Pro Čechy poletí do Ománu čtyři letadla
před 9 hodinami
Počasí: Jarní teploty budou pokračovat i příští víkend
včera
Izraelská armáda povolala do služby 100 000 rezervistů. V dalších zvýší intenzitu útoků na Írán
včera
Při nové vlně útoků bylo zasaženo ústředí íránské státní televize. Internet v zemi prakticky nefunguje
včera
Izrael shodil na Írán za 30 hodin 2000 bomb. Americká armáda nasadila stealth bombardéry B-2
včera
Politico: Írán po začátku útoku zoufale hledal pomoc v Moskvě. Dostal jen slovní podporu
včera
Při jediném úderu zemřelo 48 íránských lídrů, prohlásil Trump. Co bude dál ale nikdo neví, varuje exšéf CIA
včera
Írán chce vybrat nového vůdce do dvou dní. Svrhněte islámskou republiku, dokud můžete, vyzval Íránce Pahlaví
včera
Írán zaútočil na americkou letadlovou loď USS Abraham Lincoln. Rakety k ní ale nedoletěly
včera
Írán bude po zabití Chameneího řídit tříčlenná rada, povede ji ajatolláh Alíréza Aráfí
Írán oficiálně oznámil zřízení tříčlenné přechodné rady, která převzala správu státních záležitostí po zabití nejvyššího duchovního vůdce, ajatolláha Alího Chameneího. V neděli byl do tohoto dočasného orgánu jmenován ajatolláh Alíréza Aráfí, vlivný člen ústavního dozorčího orgánu. Spolu s ním radu tvoří úřadující prezident Masúd Pezeškiján a šéf soudní moci Gholám-Hosejn Mohsení-Edžeí.
Zdroj: Libor Novák