Sam Altman byl překvapivě odvolán z vedení OpenAI. Přestupuje do Microsoftu

Bývalý šéf společnosti OpenAI Sam Altman a dřívější předseda správní rady firmy Greg Brockman přecházejí do softwarové společnosti Microsoft. Informoval o tom šéf Microsoftu Satya Nadella na síti X. V Microsoftu budou Altman a Brockman vést tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence (AI).

"S nesmírnou radostí oznamujeme, že Sam Altman a Greg Brockman se připojí k Microsoftu a povedou nový tým pro výzkum pokročilé umělé inteligence," uvedl Nadella po překvapivém odvolání Altmana ze správní rady OpenAI.

V reakci na odvolání Brockman a někteří další výzkumníci, včetně Szymona Sidora, opustili společnost. Dočasným vedením OpenAI byl dočasně pověřen bývalý šéf společnosti Twitch Emmett Shear, což potvrdil i Satya Nadella ve svém příspěvku na síti X.

Investoři OpenAI, kteří hrají klíčovou roli v očekávaném prodeji akcií s odhadovanou hodnotou 86 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč), lobbovali za návrat Altmana. Obávali se, že jeho odchod by mohl způsobit odliv talentů z firmy a ztížit plánovaný prodej akcií.

Člen správní rady a spoluzakladatel OpenAI Ilya Sutskever uvedl, že členové správní rady trvají na svém rozhodnutí odvolat Altmana a že jeho chování a komunikace se správní radou podkopávají schopnost firmy dohlížet na vývoj umělé inteligence.

Emmett Shear, spoluzakladatel platformy pro sdílení videí Twitch, která patří Amazonu, byl zvolen do dočasného vedení OpenAI. Získal si důvěru správní rady tím, že chápe hrozby spojené s umělou inteligencí. Před odstoupením z funkce vedoucího firmy Twitch ji budoval přes deset let.

Před rokem OpenAI uvedla na trh chatbota ChatGPT, což vzbudilo zájem o generativní umělou inteligenci. Tím se rozpoutala soutěž mezi technologickými firmami v oblasti vývoje tohoto typu umělé inteligence.

Generativní umělá inteligence se vyznačuje schopností vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele, což je dosaženo prostřednictvím tréninku na rozsáhlém množství dat. 

Související

Více souvisejících

Sam Altman

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 39 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Prognózy Wall Street pro akciový trh v roce 2024

„Wall Street se neshodne na vývoji akciových trhů v dalším roce, ovšem převažují optimistické hlasy, které vyhlížejí dosažení nových historických maxim,“ říká analytik BHS Timur Barotov.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Terapeut Honza Vojtko v Hovorech s PN. Prohlédněte si galerii

Hovory s PN a terapeut Honza Vojtko: Vztahy jsou fuška…

Párový terapeut Honza Vojtko byl dalším hostem talkshow Hovory s Petrem Nutilem v Nymburce. A bylo to fajn. Povídali jsme si nejen o bludných kruzích, vztazích s výhodami a lásce na celý život, ale i nedorozumění v komunikaci mezi partnery. Za mediální partnerství bych chtěl poděkovat knihovně Nymburk a serveru EuroZprávy.cz.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

Pekarová Adamová a Vystrčil navštívili v Izraeli i místa, kde v říjnu zaútočil Hamás

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pondělí navštívili Izrael. V rámci své jednodenní cesty jednali s předsedou izraelského Knesetu Amirem Ochanou a navštívili i jedno z míst, kde došlo letos 7. října k útokům teroristů z hnutí Hamás proti izraelským civilistům. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy