Čína se rozšoupla: Zemím jihovýchodní Asie nabízí půjčky za 10 miliard dolarů

Peking - Čína se snaží posílit svůj vliv v rozvojovém světě a nabízí zemím jihovýchodní Asie půjčky na infrastrukturní projekty ve výši deset miliard USD (254,1 miliardy Kč). Na podobné kroky s nevolí pohlížejí Spojené státy.

"Méně rozvinutým zemím ze Sdružení zemí jihovýchodní Asie také příští rok poskytne finanční pomoc v objemu 3,6 miliardy jüanů (14,3 miliardy Kč), " řekl dnes na summitu ASEAN náměstek čínského ministra zahraničí Liou Čen-min.

Součástí ASEAN jsou Brunej, Kambodža, Indonésie, Laos, Malajsie, Barma, Filipíny, Singapur, Thajsko a Vietnam.

Nabídka pomoci z Číny přichází v době, kdy se druhá největší ekonomika světa snaží posílit svůj vliv v rozvojovém světě, včetně jihovýchodní Asie, prostřednictvím programů vládní pomoci a půjček. Letos v létě mimo jiné vznikla Asijská banka pro investice do infrastruktury (AIIB), což je rozvojová banka podporovaná Čínou.

Získala podporu asijských a západoevropských zemí, a to navzdory odmítavému postoji Spojených států. AIIB má být v Asii konkurentem Světové bance (SB) a také Asijské rozvojové bance. Spojené státy už před vznikem AIIB nabádaly ostatní země, aby se k projektu nepřipojovaly.

Související

Více souvisejících

Čína ASEAN AIIB (Asijská banka pro investice)

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy