Dillí/Berlín - Volkswagen kvůli porušování emisních limitů svolá v Indii zhruba 323.000 vozů s naftovým motorem. Aféra známá jako Dieselgate nemá zásadní dopad na prodej aut v Německu, ba naopak.
Indie v listopadu zjistila, že vozy vyrobené místní divizí německého koncernu porušovaly emisní normy stanovující limitní hodnoty oxidů dusíku. Významně vyšší odchylky vláda zjistila u některých naftových aut od Volkswagenu a jeho sesterské značky Audi.
Vrchní ředitel na indickém ministerstvu těžkého průmyslu Ambudž Šarma dnes řekl, že mezi svolávanými vozy budou také auta značky Škoda. Výrobce prý v rámci svolávací akce z vozů odstraní zařízení, které umožňuje obcházet testy emisí, citovala jej agentura Bloomberg.
Volkswagen uvedl, že ministerstvu a výzkumnému institutu ARAI, který působí při tomto úřadu, předloží návrh řešení. Vozy prý hodlá svolávat po etapách a součástí plánu bude také aktualizace softwaru.
Prodej nových osobních automobilů v Německu v letošním roce stoupne asi o čtyři procenta na zhruba 3,17 milionu vozů. Předpovědělo to dnes německé sdružení automobilového průmyslu VDA, které dříve počítalo jen s dvouprocentním růstem.
V příštím roce nicméně VDA počítá se zpomalením růstu německého automobilového trhu. Prodej by se tak měl zvýšit jen zhruba o procento na 3,2 milionu vozů.
V samotném listopadu se prodej osobních aut v Německu meziročně zvýšil o devět procent na 272.000 vozů. V období od ledna do listopadu dosáhl 2,96 milionu, což představuje meziroční nárůst o pět procent.
Volkswagen přiznal, že v celém světě software instaloval do zhruba 11 milionů aut, včetně asi 1,2 milionu vozů české divize Škoda Auto. Šéf VDA Matthias Wissmann dnes uvedl, že toto přiznání poškodilo důvěru ve Volkswagen, v celý automobilový sektor i v naftové technologie. Dodal však, že zatím neexistují žádné známky toho, že by skandál podkopal poptávku po naftových autech v Německu.
Související
Odvolací soud odmítl žalobu kvůli aféře dieselgate
Dieselgate: Soud zastavil řízení s bývalým šéfem VW obviněným z manipulace
dieselgate , volkswagen , Indie
Aktuálně se děje
před 3 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí.
Zdroj: Jan Hrabě