Brusel - Evropská unie zvažuje, že spojí udělení statusu tržní ekonomiky Číně s omezením dovozu čínské oceli do EU.
S odvoláním na unijního představitele o tom dnes informovala agentura Reuters. Nadměrná produkce oceli je hlavním jablkem sváru a bude předmětem jednání mezi EU a Čínou, které se uskuteční příští týden v Pekingu.
Evropská komise musí do prosince rozhodnout, zda udělí Číně status tržní ekonomiky. Udělení tohoto statusu by omezilo pravomoci EU na uvalení cel na příliš levný dovoz z Číny.
"Vyjednavači zvažují, že spojí rozhodnutí EU o udělení statusu tržní ekonomiky Číně s výraznějším poklesem nadbytečné kapacity čínské oceli," řekl zdroj z EU zapojený do jednání. Připustil však, že konečné rozhodnutí o strategii vyjednávání ještě nepadlo. Mluvčí Evropské komise se ke zprávě odmítl vyjádřit.
EU uvalila sankce na dovoz oceli za dumpingové ceny v 36 případech, z toho 16 na produkty z Číny. Nadprodukce čínského ocelářského sektoru podle unijních dokumentů činí 400 milionů tun. To je více než dvojnásobek celkové roční produkce oceli v EU, která činí 170 milionů tun. Většina z tohoto přebytku se vyváží do Evropy. Jen loni dovoz oceli z Číny vzrostl o 53 procent, uvádí se v předloze zprávy o problémech ocelářského průmyslu EU, který má agentura Reuters k dispozici a který EK plánuje zveřejnit 16. března.
Související
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Trumpovo sdělení se nemění. Češi mají falešný pocit bezpečí, uvedl Pavel
před 1 hodinou
Le Penová je vinna, dostala náramek. Ve volbách ale kandidovat může
před 2 hodinami
Ministerstvo pro místní rozvoj zasáhlo náhlé úmrtí náměstka ministryně
před 3 hodinami
Další čínská provokace. Japonci nařkli Peking z porušování mezinárodního práva
před 4 hodinami
Začala výluka na hlavním železničním koridoru. Cestující musí počítat se zpožděním
před 5 hodinami
Suché a větrné počasí znepokojuje meteorology. Platí staronová výstraha
před 5 hodinami
Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem
před 6 hodinami
Češi havarovali v Rakousku při návratu z dovolené. Zasahoval vrtulník
před 7 hodinami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 8 hodinami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 8 hodinami
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 10 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
Fotbalové mistrovství světa v zámoří má za sebou první dvě osmifinálová utkání, ze kterých vzešla úvodní čtvrtfinálová dvojice. V prvním se jeden ze spolupořadatelů šampionátu Kanada střetla s ambiciózním africkým celkem Maroka. Přestože to byli Kanaďané, kteří měli po většinu zápasu více ze hry, nakonec to byli Maročané, kteří ve druhém poločasu ukázali, že mají větší kvalitu a dospěli k jasné výhře 3:0. Druhý osmifinálový duel mezi Paraguayí a Francií nabídl ještě ostřejší střetnutí, ale zatímco v prvním zápase se anglický sudí Oliver nebál rozdávat žluté karty jak na běžícím pásu, až to bylo možná někdy na škodu, v tom druhém jako by si karty uzbecký sudí Tantašev zapomněl někde v šatně. Jakkoli celý nejvíce faulující tým tohoto turnaje Paraguay hrála opravdu ošklivý, provokativní, ostrý fotbal, k překvapení všech z toho vyšla bez karty. Francie všechno ale přebila a zaslouženě postoupila do čtvrtfinále, když jediný gól zápasu vstřelil z penalty Mbappé.
Zdroj: David Holub