Washington - Ukrajinský prezident Viktor Porošenko uvítal dnešní rozhodnutí výkonné rady Mezinárodního měnového fondu (MMF), která schválila uvolnění jedné miliardy dolarů z úvěrového programu pro Ukrajinu.
Podle šéfky MMF Christine Lagardeové vykazuje Ukrajina vítané známky oživení bez ohledu na obtížné vnější podmínky a vážnou hospodářskou krizi. Hospodářská aktivita oživuje, inflace rychle ustupuje a důvěra se zlepšuje. Zvyšují se rovněž hrubé zahraniční rezervy a bankovní vklady. Ekonomický růst by se měl také dál zvyšovat, uvedla šéfka fondu.
Lagardeová ale také Kyjevu doporučila, aby se vyhnul změnám v daňové politice, které by způsobily vyšší deficit. Země by se měla zaměřit na zlepšení daňové a celní správy. Důležitá je také penzijní reforma, která by snížila obrovský strukturální deficit penzijního fondu a pomohla snížit fiskální deficit a veřejný dluh.
"Pozitivní rozhodnutí MMF je důkazem, že svět uznává, že reformy na Ukrajině se uskutečňují, že na Ukrajině se dějí reálné a pozitivní změny a že země se ubírá správným směrem," reagoval Porošenko. řispěje k makroekonomické stabilizaci.
Ukrajinský ministr financí Oleksandr Danyljuk minulý týden řekl, že rozhodnutí MMF uvolnit další část z úvěrového programu by mělo otevřít dveře pro emisi státních dluhopisů garantovaných vládou Spojených států. Emise v objemu jedné miliardy dolarů by měla přijít na trh do konce září.
Původně se předpokládalo, že Ukrajina v této tranši získá až 1,7 miliardy USD. Nižší částka odráží "přefázování" úvěrového programu, řekl dnes bez dalšího vysvětlení mluvčí MMF.
Šéfka ukrajinské centrální banky Valerija Hontarevová uvedla, že Ukrajina bude schopna bez problémů splnit i podmínky pro uvolnění následné tranše v objemu 1,3 miliardy dolarů.
24. července 2026 14:28
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
Související
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , Ukrajina , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Proč Evropu spalují nejničivější požáry novodobé historie? Na vině jsou klimatické změny a vlny veder
včera
Nevídaný krok. UEFA hrozí bojkotem všech turnajů pořádaných FIFA
včera
Zrušení devátých tříd nebude. Je to nekoncepční výplod okurkové sezony, tvrdí Plaga
včera
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
včera
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
včera
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
včera
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
včera
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
včera
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
včera
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
včera
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
včera
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
včera
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
včera
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
včera
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
včera
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
včera
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
včera
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
včera
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
29. července 2026 22:01
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
Světovou hudební scénu zasáhla velmi smutná zpráva. Jen pár dní před 51. narozeninami náhle zemřel francouzský DJ a producent Kavinsky, jehož proslavil hit Nightcall. O úmrtí hudebníka informovala například britská BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková