Washington - Mezinárodní měnový fond (MMF) nechal odhady růstu světové ekonomiky beze změn. Letos čeká celkové zrychlení globálního růstu na 3,4 procenta a příští rok na 3,6 procenta. Fond zlepšil prognózu pro USA.
Pro vyspělé země čeká MMF zesílení tempa na 1,9 a 2,0 procenta, zatímco ekonomiky rozvíjejícího se světa mají letos růst o 4,5 a napřesrok o 4,8 procenta.
Z vyspělých ekonomik zvýšil měnový fond odhad pro USA proti říjnovému výhledu na letošek mírně na 2,3 procenta a na příští rok výrazněji na 2,5 procenta.
Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld upozornil v souvislosti se záměry nové vlády Donalda Trumpa na riziko zrychlení inflace v USA, které by si mohlo vynutit razantnější zvyšování úrokových sazeb, což by zase vedlo k výraznému posílení dolaru, růstu obchodního deficitu USA a ke snížení reálného růstu.
Psali jsme: Nerovnost prudce roste: Osm miliardářů je stejně bohatých jako polovina lidstvaTo by podle něj mohlo přimět Washington k novým ochranářským opatřením a odvetným reakcím ze zahraničí. Dnešní výhled MMF ale předpoklady ohledně Trumpovy obchodní politiky zatím nezahrnuje.
Pro Británii zlepšil fond letošní odhad o 0,4 procentního bodu na 1,5 procenta, příští rok ale čeká zpomalení na 1,4 procenta, což je výrazně pod dosavadní prognózou.
Růst v rozvíjejících se tržních ekonomikách podpoří Čína, která letos zpomalí tempo růstu jen mírně na 6,5 procenta, což je 0,3 procentního bodu nad podzimním odhadem. Fond ale varoval Peking před rostoucím zadlužováním vlády.
24. července 2026 14:28
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
Související
Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF
Masivní injekce pro Ukrajinu? Kyjev by mohl dostat pomoc za 1,1 miliardy dolarů
Mezinárodní měnový fond (MMF IMF) , Ekonomika , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
před 2 hodinami
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
před 3 hodinami
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
před 3 hodinami
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
před 4 hodinami
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
před 5 hodinami
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
před 5 hodinami
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
před 6 hodinami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 6 hodinami
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 7 hodinami
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 8 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 8 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 9 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 10 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 11 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 12 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
Poslanec Filip Turek (Motoristé) nakonec nebude žalovat prezidenta Petra Pavla v souvislosti s nejmenováním ministrem Babišovy vlády. Turek, jenž měl původně stanout v čele ministerstva životního prostředí, podle svých slov z mnoha důvodů změnil názor.
Zdroj: Jan Hrabě