New York - Zisk internetové společnosti Alphabet, která vlastní vyhledávač Google, klesl ve druhém čtvrtletí o 28 procent na 3,5 miliardy dolarů (78,2 miliardy Kč). Pokles, který byl nejvyšší od čtvrtého čtvrtletí 2008, způsobila pokuta od Evropské komise.
Zisk na akcii činil 5,01 dolaru a překonal odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří čekali zisk 4,49 dolaru na akcii.
Bez zahrnutí pokuty zisk firmy stoupl o 28 procent na 6,3 miliardy USD. Příjmy se zvýšily o 21 procent na 26 miliard USD, hlavně díky růstu příjmů z reklamy. Cena za proklik, což je úzce sledovaný ukazatel míry odezvy spotřebitelů na reklamu, které ukazují, jaká je efektivita podnikání, se ale snížila o 23 procent.
Příjmy Googlu stouply o 20 procent na 18,4 miliardy USD. Cena za proklik u Googlu klesla o 26 procent. Google čelí v oblasti internetové reklamy silné konkurenci sociální sítě Facebook. Obě firmy společně dominují tomuto trhu. Zvýšily se i příjmy z reklamy na stránkách YouTube.
Evropská komise udělila minulý měsíc Googlu pokutu 2,4 miliardy eur (62,5 miliardy Kč) za zneužití dominantního postavení na trhu, protože ve svém vyhledávači zvýhodňoval vlastní službu pro porovnávání obchodních nabídek. Alphabet poté oznámil, že pokutu zaúčtuje ještě ve druhém čtvrtletí. Firma čelí ještě dalšímu vyšetřování v EU kvůli zneužití dominantního postavení při vyhledává a u operačního systému pro chytré telefony.
Související
Google čelí ostré kritice. Jeho umělá inteligence ohrožuje zdraví lidí
Šéf Google varuje: Kdo chce uspět, musí umět pracovat s AI. Nároky budou ohromné
Google , Alphabet , Ekonomika , evropská komise , pokuty
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
před 1 hodinou
Zelenskyj se vysmál Putinovi: Stanovil už 15 termínů pro dobytí Donbasu, nevyšel ani jeden
před 1 hodinou
Motoristy ve Sněmovně už nikdo nechce, ukázal průzkum. Úspěšnější je i Kubovo Naše Česko
před 2 hodinami
Jedna výhra, tři drtivé porážky. Soud rozhodoval v Trumpových kauzách
před 4 hodinami
Počasí příští víkend: Vedra se opakovat nebudou, nehrozí ani tropické teploty
včera
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
včera
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno včera
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
včera
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
včera
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
včera
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
včera
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
včera
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
včera
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
včera
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
včera
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
včera
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
včera
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
včera
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.
Zdroj: Libor Novák