Peking - Čínský státní konglomerát CITIC Group by na přání tamější vlády mohl převzít energetické aktivity firmy CEFC. Uvádějí to dva zdroje agentury Reuters obeznámené s celou záležitostí. CITIC Group již podepsala závazné memorandum o vzniku společného podniku se CEFC Europe, českou divizí CEFC. Zástupce CITIC Group přijal minulý týden na Pražském hradě český prezident Miloš Zeman.
CEFC se snaží prodat aktiva, aby získala hotovost. Firma se dostala do problémů poté, co vyšlo najevo, že její šéf a mimo jiné poradce prezidenta Zemana Jie Ťien-ming je v Číně vyšetřován. Firma dluží téměř sedm miliard dolarů splatných v první polovině letošního roku. V poslední době si byla ochotna krátkodobě půjčovat peníze za mimořádně vysoké úroky, a to až 36 procent ročně.
Podle Reuters dosud není jasné, zda CITIC Group převezme některý z domácích ropných a plynárenských podniků CEFC, ani zda sehraje roli při akvizici podílu v ruské Rosněfti, který CEFC plánovala. Prodej čtrnáctiprocentního podílu v ruském státním podniku za 9,1 miliardy dolarů (zhruba 189 miliard Kč) se měl uskutečnit v první polovině letošního roku. Podíl ve výši 36,2 procenta koupil mezitím v CEFC Hainan International, divizi CEFC, která má obchod na starost, čínský správce majetku Huarong Asset Management řízený státem.
CEFC Europe spravuje nyní v ČR aktiva přes 1,5 miliardy eur. V České republice koupila podíly například v aeroliniích Travel Service, cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie i stadionu v Edenu.
CITIC Group je jednou z největších firem na světě. Firma má 44 dceřiných společnosti v Číně, Hongkongu, USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Podniká v bankovnictví, realitách, energetice, strojírenství nebo v telekomunikacích. Do jejího portfolia patří přes 5000 firem.
Související
Čína a její značný vliv v Evropě: Je třeba se ponaučit, aby se podobná situace už neopakovala, zní ze Sinopsis
Bigamie a úplatky. Bývalý ředitel čínské státní firmy Huarong dostal trest smrt
CEFC , CITIC Group , Čína , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
včera
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
včera
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
V Praze se chystá velká prázdninová výluka metra, která bude trvat celý týden. Začne během nadcházejícího víkendu, potrvá sedm dní a dotkne se úseku linky C v centru hlavního města. Podle dopravce proběhne oprava trati.
Zdroj: Jan Hrabě