Zbývá vám do důchodu dost času, přesto nad ním přemýšlíte už dnes? Podle ekonomů jednáte rozhodně správně, pravidelně byste si totiž na stáří měli šetřit. To, že se nevyplatí spoléhat na stát je dnes totiž všeobecně rozšířená věc. Kolik byste ale měli mít našetřeno?
Zvláště mladší generace má někdy potíže s penězi vyjít. Je kolem nich zkrátka až moc lákadel a pokušení, která si nedokáží odepřít. I oni by si ale měli spořit a myslet tzv. na zadní vrátka.
Alespoň to tvrdí američtí ekonomové. Ti přišli s názorem, že člověk ve věku třiceti let by měl disponovat úspory ve výši svého ročního platu. Pětatřicetiletý člověk by již měl mít takové platy uschované dva.
Přesně tyto rady totiž v nedávné době na internet vypustila jedna bostonská firma, která se zaměřuje na poradenství v oblasti důchodového připojištění. Názor poradců ale vzbudil v USA silné kontroverze. Kde na to máme vzít, ptají se mladí Američané?
"V době vašich třicátých narozenin byste již měli mít doplacenou poslední studentskou půjčku, mít vlastní bydlení (možná s hypotékou na 30 let) a vychovávat děti." napsali na svůj web bostonští ekonomové. To ale většině mladých lidí přijde, eufemisticky řečeno, jako velmi optimistická představa.
Na internetu se ihned strhla bouře nevole. "O čem to sakra mluvíte? Je mi 30 a ani náhodou nemám tolik peněz a nemá je nikdo z mých vrstevníků koho znám. A to jsme všichni solidní střední třída." rozčiluje se jedna z uživatelek.
"Jo? A neměli bychom ve třiceti podle expertů mít také uchovaný dvojnásobek naší váhy v krvi novorozeňat, abychom si zajistili věčné mládí?" vysmívá se radám mladý Američan. "Děkujeme vám za názor, být bohatý je vlastně velmi užitečná rada." přisazuje si jiný.
"Co bude dál? V šestnácti jsme měli napsat první scénář a v osmi letech jsme měli namalovat obraz, který by visel v národní galerii?" ptá se finančních poradců uživatelka na jejich twitterovém účtu. "Ten článek snad psala moje máma." směje se jiný mladík.
Související
Rady na extrémně teplý víkend. Víme, kteří lidé by vůbec neměli chodit na slunce
Odmítnutí švýcarského populačního stropu je mírně pozitivní zprávou i pro Česko
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Írán promýšlí reakci na možnou další eskalaci. V ohrožení by byla i Evropa
před 52 minutami
Návrat EET se komplikuje. Senátoři vrací zákon do Poslanecké sněmovny
před 1 hodinou
Detaily vraždy v Českých Budějovicích. K činu mělo dojít před zraky dětí
před 2 hodinami
Trump dosáhl svého. Jihokorejci potvrdili zkrácení cvičení s Američany
před 3 hodinami
Se spisovatelem Páralem se lidé rozloučili v Mariánských Lázních
před 4 hodinami
Počasí: Česko zasáhnou silné bouřky. První hrozí od půlnoci na čtvrtek
před 4 hodinami
Ruský politik Mironov navrhl, aby se Orešnikem zaútočilo na Británii
před 5 hodinami
Sucho láme rekordy. Existují místa, kde jsou problémy od začátku roku
před 6 hodinami
První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa
před 7 hodinami
Írán poprvé reagoval na prohlášení Hormuzského průlivu za americké území
před 7 hodinami
Exministr Fedorov chce, aby na Ukrajině proběhly volby
před 9 hodinami
Výhled počasí do poloviny září. Spalující léto už by se vrátit nemělo
včera
Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá
včera
Vynikající Seemanová s Knedlou. Z vydařeného ME v plavání si oba vezou domů zlato
včera
Vláda schválila koridory rychlovlaků na území Prahy
včera
CzechTourism se přesouvá pod Havlíčkovo ministerstvo
včera
Hormuzský průliv patří USA, naznačil Trump na sociální síti
včera
Zemřel Josef Vávra, reklamou proslavený sládek pivovaru Bernard
včera
Berlínskou zeď dokončili před 65 lety. Překonat se ji pokusily tisíce lidí
včera
Armáda se připravuje na obnovení provozu vrtulníků Venom a Viper
Armáda se chystá na návrat amerických vrtulníků Venom a Viper do provozu. Stroje byly odstaveny po červencové nehodě, kterou nepřežila jedna armádní příslušnice. Vyšetřování tragédie mezitím pokračuje.
Zdroj: Jan Hrabě