Otřes na akciovém trhu: Hodnota firmy Apple spadla pod bilion dolarů

Akcie americké společnosti Apple po skončení čtvrtečního obchodování v reakci na výsledky hospodaření výrazně klesaly. V jednu chvíli ztrácely až sedm procent, čímž tržní kapitalizace firmy spadla pod hranici jednoho bilionu dolarů (22,6 bilionu Kč). Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí byly rekordní, výprodej akcií však vyvolalo varování před slabším prodejem výrobků Applu v nadcházejících měsících. Pokles akcií zrychlil, když Apple uvedl, že přestane zveřejňovat informace o počtu prodaných kusů.

Strategie firmy, která sází na vyšší ceny telefonů, se podle analytiků zatím vyplácí. Příjmy v uplynulém čtvrtletí stouply o pětinu a zisk o 31 procent, přestože prodej přístrojů relativně stagnoval. Firmě také rostly příjmy ze služeb.

Apple již nechce zveřejňovat informace o prodeji telefonů. Představitelé firmy bránili své rozhodnutí tím, že tato čísla už dlouho nejsou indikátorem finančního zdraví firmy. Analytici ale varovali, že nezasvěcení se mohou domnívat, že firma tak chce maskovat méně radostný výkon. Loni celosvětový prodej chytrých telefonů poprvé klesl.

"Mohu ujistit, že je naším cílem zvyšovat prodej kusů u každé produktové kategorie, kterou máme," řekl analytikům finanční ředitel Applu Luca Maestri. "Kusový prodej je dnes méně důležitý než v minulosti."

Navzdory rekordním výsledkům akcie po zveřejnění výsledků hospodaření klesly o čtyři procenta a později jejich pokles zrychlil na více než sedm procent. Počátečním důvodem poklesu byl slabý výhled prodeje pro důležitou předvánoční sezonu. Apple očekává, že za tři měsíce do konce prosince se jeho tržby budou pohybovat v rozmezí 89 miliard až 93 miliard USD. Analytici čekali růst tržeb na 93 miliard z loňských 88,3 miliard USD.

Generální ředitel Tim Cook uvedl, že Apple pozoruje určité makroekonomické oslabení na některých rozvíjejících se trzích, jako je Turecko, Indie, Brazílie a Rusko. Ke slabším tržbám přispívá i fluktuace směnných kurzů. Maestri dodal, že Apple bojuje rovněž s určitou nejistotou u odbytu nových produktů.

Apple spoléhá na výrobce z Číny. Ohrožuje ho tak obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou, i když jeho produktům se zatím cla vyhnula. Cook dodal, že je optimistický a věří, že obě země problémy vyřeší.

Související

Více souvisejících

apple Tim Cook Akcie Ekonomika

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie.

Pohonné hmoty zdražují. Obrat v trendu se zatím nedá čekat

Pohonné hmoty v Česku během uplynulého týdne zdražovaly, růst cen se týkal benzinu i nafty. Příčinou je napětí kolem Íránu, kdy administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa nevylučuje další úder proti íránskému jadernému programu. 

před 3 hodinami

Kim Čong-Un

Kim Čong-un poslal vzkaz Trumpovi. Jaderných zbraní se vzdávat nehodlá

Severokorejský diktátor Kim Čong-un vyjádřil záměr rozšířit jaderný arzenál a vyzval Washington, aby respektoval jadernou sílu jeho země. Podle Kima spolu mohou Severokorejci a Američané vycházet, pokud Bílý dům akceptuje, že Pchjongjang si ponechá jaderné zbraně. Informovala o tom BBC. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Počasí

Počasí v Česku může ovlivnit zajímavý jev. Jisté to ještě není

Česko si v těchto dnech užívá předčasné jaro, teploty dokonce mají v tomto týdnu překročit 15 stupňů. Zima ale možná ještě neřekla poslední slovo. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) není vyloučeno, že se k nám v březnu dostane chladný vzduch z Arktidy. 

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici

Policie s největší pravděpodobností překvalifikuje případ ze Šumperku z pokusu o vraždu na obvinění z vraždy. Taxikářka, kterou muž bodl nožem, totiž zemřela v nemocnici. Obviněný navíc s jejím autem narazil do jiného vozidla a zranil další dva lidi. 

včera

Český lev

Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka

Hudební rámec pro letošní slavnostní předávání cen Český lev, které 14. března nabídne v přímém přenosu z Kongresového centra Praha Česká televize na ČT1, vytvoří slovenský skladatel nejen filmové hudby Adrián Čermák. Diváci se mohou těšit na hudební doprovod vycházející z Čermákových zkušeností s filmovou a scénickou hudbou, který pracuje s atmosférou, emocemi a rytmem slavnostního večera a propojí elektronické prvky s živou interpretací samotného autora na klávesy. Na pódiu se během večera spojí s DJkou působící zejména na berlínské scéně Dariou Krylosovou aka DDK.

včera

Andrej Babiš a Igor Červený

Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů

Babišova vláda zasedla poprvé v kompletním složení, tedy už i s nově jmenovaným ministrem životního prostředí Igorem Červeným (Motoristé). Zabývala se mimo jiné zprávou o plnění Akčního plánu politiky v oblasti závislostí 2023–2025, zrušila několik svých pracovních a poradních orgánů a rozhodla o přesunu agendy Rady pro výzkum, vývoj a inovace z Úřadu vlády na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život

Ukrajinské drony zaútočily na továrnu na hnojiva v západním Rusku. Při události zemřelo sedm lidí, nejméně dalších deset osob utrpělo zranění. Informovala o tom BBC. K útoku došlo krátce po čtvrtém výročí zahájení války na Ukrajiny, kterou Moskva rozpoutala invazí do sousední země. 

včera

včera

Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu

Japonsko plánuje nasadit rakety země-vzduch na ostrově Jonaguni u Tchaj-wanu do března 2031, uvedlo ministerstvo obrany podle BBC. Tokio stanovilo termín poprvé od okamžiku, kdy o budoucím nasazení raket rozhodlo v roce 2022. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy