Největší japonská automobilka Toyota Motor zvýšila ve třetím finančním čtvrtletí provozní zisk meziročně o 0,4 procenta na 676,1 miliardy jenů (139,2 miliardy Kč). Dařilo se jí hlavně v Asii, včetně Číny, přesto nenaplnila očekávání analytiků. Firma dnes také zhoršila celoroční výhled čistého zisku.
Růst prodeje v Asii kompenzoval pokles na největším trhu automobilky, což je Severní Amerika.
Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv očekávali, že provozní zisk dosáhne 680,84 miliardy jenů.
Předpověď celoročního čistého zisku automobilka snížila na 1,87 bilionu z dřívější prognózy 2,3 bilionu jenů. Jako důvod zmínila nerealizované ztráty z kapitálových investic. Provozní zisk by měl dosáhnout plánovaných 2,4 bilionu jenů.
Learn about #Toyota’s 3-pronged approach to #Connected Strategy, and our path toward a #mobility society in which everyone can move safely, smoothly, and freely. https://t.co/aPdosN7CPm #MaaS #kaizen pic.twitter.com/Z3RIhCFips
— Toyota Motor Corp. (@ToyotaMotorCorp) 6. února 2019
Prodej aut ve třetím finančním čtvrtletí, které skončilo v prosinci, meziročně vzrostl o 2,8 procenta na 2,71 milionu vozů. Na asijských trzích se zvýšil na 464.000 aut ze 404.000 před rokem. V Severní Americe, která se na ročním odbytu firmy podílí téměř 30 procenty, ale prodej klesl na 680.000 ze 735.000 o rok dříve. Celková poptávka po osobních vozech v tomto regionu už dva roky stagnuje.
Navzdory zpomalení poptávky v Číně se firmě na největším světovém trhu automobilů daří, zejména díky zájmu o luxusní vůz Lexus. Vloni tam Toyota zvýšila odbyt o 14 procent na 1,47 milionu aut. Prodej aut z Japonska v Číně usnadňují nižší cla, stejně jako zlepšení v čínsko-japonských vztazích, uvedla agentura Reuters.
Související
Volkswagen je nejprodávanějším automobilem v EU, následují Toyota a Renault
V kolínské Toyotě začala odstávka výroby, linky se v noci zastavily
Aktuálně se děje
včera
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
včera
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
včera
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
včera
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
včera
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
včera
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
včera
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
včera
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
včera
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
včera
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
včera
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
včera
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
včera
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
včera
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
včera
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
včera
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
včera
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
22. srpna 2026 21:57
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
22. srpna 2026 21:09
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
22. srpna 2026 20:14
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě