Disney převzal zábavní aktivity 21st Century Fox, dohoda bude mít i negativní dopady

Americký zábavní gigant Walt Disney dokončil převzetí zábavních aktivit společnosti 21st Century Fox za 71,3 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč). Dohoda pravděpodobně přinese velké změny v mediálním prostředí. Mimo jiné dláždí firmě Disney cestu k vytvoření streamovacích služeb Disney Plus, které chce představit ještě letos. Povede však zřejmě také k propouštění tisíců zaměstnanců, mimo jiné by rušení míst mohlo zasáhnout produkci filmů, uvedla agentura AP.

Koupí studií, která stojí za seriálem Simpsonovi nebo filmem X-Men, chce Disney přilákat pozornost diváků, a také další peníze, a lépe konkurovat technologickým firmám, jako Amazon a Netflix.

Společnost Disney potřebuje zajímavé televizní zábavní pořady a filmy, aby přesvědčila diváky, že si mají předplatit další placené streamovací služby.

Disney’s Acquisition of 21st Century Fox Will Bring an Unprecedented Collection of Content and Talent to Consumers Around the World: https://t.co/QrInKEHwGc pic.twitter.com/HB3JGNMQEt

— Walt Disney Company (@WaltDisneyCo) 19. března 2019

Disney rovněž získá vyšší kontrolu nad televizními zábavními pořady a filmy od začátku až do konce. Tedy od tvorby programů po jejich distribuci prostřednictvím televize, kin, streamovacích služeb a dalšími způsoby. Disney rovněž bude mít přístup k cenným údajům o zákaznících a jejich zvycích při sledování zábavy, což pak může využít při prodeji reklamy.

Disney si převzetím aktivit Foxu upevní pozici největší nezávislé mediální společnosti na světě. Firma již v minulosti koupila například výrobce animovaných filmů Pixar Animation Studios, filmovou a nakladatelskou společnost Marvel Entertainment či filmové studio Lucasfilm.

Walt Disney vlastní studia ABC, ESPN, Pixar, Marvel nebo producenta Hvězdných válek Lucasfilm a řadu zábavních parků. S Foxem získá divizi televizních stanic FX Networks, National Geographic či podíl Fox ve streamovací službě Hulu. Součástí akvizice nejsou stanice Fox News, Fox Sport a Fox Broadcasting.

Související

Více souvisejících

studio Disney 21st Century Fox Ekonomika Netflix USA (Spojené státy americké) filmy

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

Kometa Brno

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka

Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení

Ministerstvo práce a sociálních věcí společně s ČSSZ vnímá obavy zaměstnavatelů ze sankcí spojených s opožděným nebo chybným odesláním Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele. Cílem ministerstva není zaměstnavatele sankcionovat, ale zvládnout tuto zásadní změnu tak, aby v praxi skutečně fungovala.

před 4 hodinami

Donald Trump

Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela

Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi. 

před 5 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa

Americké ministerstvo obrany hodlá stáhnout asi pět tisíc vojáků z Německa. Oznámilo to poté, co se americký prezident Donald Trump a německý kancléř Friedrich Merz slovně střetli kvůli válce s Íránem. Rozhodnutí přišlo den po Trumpově kritice Merze, upozornila britská stanice BBC. 

před 6 hodinami

Češi v úvodním utkání nakonec porazily Švýcary 5:4

Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance

Úvodní duel domácího turnaje Euro Hockey Tour proti Finsku sice české hokejové reprezentaci vyšel, ihned po něm ale začala sčítat ztráty. Navzdory výhře 3:2 má realizační tým v čele s koučem Radimem Rulíkem více vrásek na čele, než tomu bylo doposud. Zápas totiž nedohráli hned dva reprezentanti – obránce Filip Hronek a útočník Michael Špaček. Zatímco v případě Špačka to vypadá, že pro něj po tvrdém zákroku na koleno sezóna již skončila, nad Hronkem zatím visí otazník. Čeká se, jak dopadne podrobnější vyšetření včetně magnetické rezonance.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Andrej Babiš

Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem

Premiéra Andreje Babiš (ANO) čeká o víkendu první jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským od chvíle, kdy se vrátil do čela české vlády. Předseda vlády bude mezi čtyřma očima mluvit i s dalšími evropskými politiky. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 15 hodinami

včera

Juraj Loj v úspěšném filmu Sbormistr.

Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo

Problémy úspěšného filmu Sbormistr pokračují. Další soud totiž potvrdil stopku pro jeho televizní vysílání. Soud konstatoval, že pro tvůrce, kteří se věnují trestným činům inspirovaným skutečnými událostmi, platí zvýšené nároky ve vztahu k obětem trestné činnosti.

včera

Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem

Koncem dubna se potvrdilo to, o čem se v tuzemském hokejovém prostředí spekulovalo už delší dobu. Novým trenérem hokejové Sparty se stává Patrik Augusta, bývalý úspěšný trenér hokejových reprezentantů do 20 let. Spolu s ním budou nový sparťanský realizační tým tvořit asistenti Ladislav Šmíd a Tomáš Netík. Brankáře pak nově bude mít na starosti Michal Neuvirth. Šestapadesátiletý Augusta má sparťany vést alespoň dva roky, neboť právě na tak dlouho dobu s pražským klubem podepsal smlouvu.

Zdroj: David Holub

Další zprávy