Americká společnost Apple koupila většinový podíl v modemové divizi výrobce čipů Intel. Apple tak učinil velký krok směrem k výrobě vlastních čipů pro mobilní telefony. Hodnota dohody je jedna miliarda USD (22,9 miliardy Kč). Informovaly o tom společnosti v noci na dnešek.
Podle dohody se zhruba 2200 zaměstnanců Intelu přesune do Applu. Ten získá od Intelu také duševní vlastnictví, vybavení a nájemní smlouvy. Spolu se současným portfoliem bude mít Apple 17.000 patentů pro mobilní technologie, od standardů pro mobilní komunikace po modemy. Po dokončení dohody si Intel ponechá práva na vývoj modemů pro jiné aplikace než chytré telefony, jako osobní počítače, průmyslové vybavení a samořídící auta.
Modemové čipy připojují zařízení jako iPhone k bezdrátovým mobilním sítím. Apple se v této oblasti vždy spoléhal na externí dodavatele. V posledním roce se Intel stal jediným zdrojem modemových čipů pro iPhony, protože Apple se dostal do dlouhotrvajícího právního sporu s předchozím dodavatelem Qualcomm kvůli jeho praktikám při licenci patentů. V dubnu se však Apple a Qualcomm dohodly na urovnání, jehož podmínkou bylo, že iPhone začne znovu používat modemové čipy Qualcommu. Několik hodin poté Intel uvedl, že ukončí podnikání s modemy pro chytré telefony.
Apple většinou kupuje mnohem menší společnosti. Dohoda s Intelem je tak pro Apple druhou největší po koupi Beats Electronics za 3,2 miliardy USD v roce 2014.
Dohoda posílí cíl Applu, vyrábět si vlastní modemové čipy, hlavně pro přístroje 5G. Dva jeho největší konkurenti, Samsung Electronics a Huawei, jsou schopni si dodávat vlastní modemové čipy.
Apple se díky akvizici stane také mnohem silnějším hráčem při jednání o licencích pro technologii 5G s jejich majiteli, mezi které patří Nokia, Ericsson, Huawei a Qualcomm. Mobilní síť nové generace 5G má v USA zatím několik měst, postupně se však rozvíjí. Apple zřejmě nebude mít iPhone vhodný pro síť 5G do září 2020. Zaostává tím za konkurenty, jako Huawei a Samsung, kteří již telefony pro rychlejší síť mají, napsaly agentury AP a Reuters.
Související
Nový iPhone spatřil světlo světa. Špičkový model stojí téměř 33 tisíc korun
Svět odpočítává poslední hodiny. Apple představí nový iPhone
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na příští víkend. Do Česka dorazí ochlazení
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
Policie obvinila staršího z mužů, kteří se zúčastnili středečního konfliktu v Jaroměři, z pokusu o vraždu. Kriminalisté také zjistili, že v případu sehrály zásadní roli drogy. Napadený muž je momentálně ve stabilizovaném stavu.
Zdroj: Jan Hrabě