Akcie společnosti Meta Platforms, dříve Facebook, dnes na burze oslabily o více než 20 procent. Hodnota podniku se tak snížila o více než 200 miliard dolarů (více než 4,3 bilionu Kč), což je nejvíce v historii akciových trhů, uvedla agentura Bloomberg. Akcie oslabují v reakci na horší výsledky hospodaření, které firma zveřejnila ve středu.
Krátce po 15:30 SEČ akcie na trhu Nasdaq ve Spojených státech odepisovaly zhruba 26 procent pod 239 dolarů za kus. Tržní hodnota firmy se tak pohybovala kolem 661 miliard dolarů (asi 14,1 bilionu Kč), zatímco o den dříve činila více než 898 miliard USD.
Podle analytiků nelze předpovědět, zda se akcie po takovém propadu stabilizují, nebo zda bude pokles ještě pokračovat. V poslední době byly výkyvy na akciových trzích velmi výrazné a týkaly se především technologických firem, jako je i Meta Platforms. Dolů se dnes vydaly například akcie Pinterest, které po zahájení odepisovaly přes osm procent, nebo akcie Snap, kde propad činil asi 19 procent.
Propočty Bloombergu ukazují, že druhý největší propad v tržní hodnotě zažila společnost Apple, a to 3. září 2020, kdy se hodnota podniku snížila zhruba o 180 miliard dolarů. Třetí je Microsoft s propadem tržní hodnoty o 178 miliard USD z 16. března 2020, čtvrtá je Tesla, jejíž tržní hodnota se 9. listopadu 2021 snížila zhruba o 140 miliard dolarů. Na páté příčce je Amazon s propadem o 130 miliard USD z 30. července 2021.
Analytici hodnotí vyhlídky Facebooku a jeho majitele obezřetně. Meta Platforms podle nich čelí tvrdé konkurenci, například v podobě aplikace TikTok. Výsledky za uplynulé čtvrtletí také ukázaly, že tržby podniku výrazně zaostaly za odhady.
"Facebook: začátek konce?" nadepsal svou poznámku k hodnocení hospodářských výsledků Meta Platforms analytik Michal Nathanson z makléřské společnosti Moffett Nathanson.
Související
Revoluční verdikt: Facebook, Instagram a YouTube škodí zdraví. Způsobují závislost dětí na sociálních sítích
Žádný TikTok, YouTube nebo Twitch. Jak bude fungovat celosvětově první zákaz sociálních sítí pro mladé?
Aktuálně se děje
před 28 minutami
StarDance hlásí návrat tanečnice, která doprovázela Zárubu
před 1 hodinou
Hokejová trenérka MacLeodová přerušila kariéru. Bude se věnovat léčbě rakoviny prsu
před 2 hodinami
Speed Marathon je tady. Policie odhalila, kde bude zítra měřit
Aktualizováno před 3 hodinami
Havlíček už nebude ministrem průmyslu. Chystá se zajímavá změna
před 3 hodinami
Karel III. bude na návštěvě USA pod tlakem. Epsteinovy oběti chtějí konfrontaci
před 4 hodinami
Poplatky skončí, potvrdil Klempíř a představil plán. Opozice avizuje tvrdý boj
před 5 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Nejtepleji má být kolem květnových svátků
před 6 hodinami
Magyar prozradil, zda chce mluvit s Putinem či Trumpem
před 7 hodinami
Statisícové škody, případů přibývá. Policie varovala před zločiny na internetu
před 7 hodinami
Ropa má znovu proudit Družbou od konce dubna, oznámil Zelenskyj
před 9 hodinami
Trumpova Amerika je větší hrozbou než Čína, domnívají se Evropané
před 10 hodinami
Nebezpečný precedent. OSN reaguje na americkou námořní blokádu
před 11 hodinami
Babiš usměrnil Turka. Motorista chtěl mluvit do účasti prezidenta na summitu NATO
před 11 hodinami
Neshody mezi Íránem a USA. Problém je v obohacování uranu
před 12 hodinami
Pokus o vraždu v plzeňské věznici. Případ řeší kriminálka
před 13 hodinami
Vance mluví o pokroku v jednáních s Íránem, obvinil ho ale z ekonomického terorismu
před 14 hodinami
Babiš nechápe, proč by prezident měl být členem delegace na summitu NATO
včera
Dva ze čtyř už někdy vyhráli. StarDance představuje tanečníky pro letošní řadu
včera
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
včera
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
Premiér Andrej Babiš (ANO) po zasedání vlády informoval o dalších krocích jeho kabinetu k zachování konkurenceschopnosti českého a evropského průmyslu. Babiš se rozhodl napsat dopis do Bruselu. Vláda zároveň schválila návrh novel zákonů o cestovních dokladech a o občanských průkazech nebo novelu nařízení vlády o stanovení částek životního minima a existenčního minima.
Zdroj: Jan Hrabě