Ekonomika Hongkongu se ve třetím čtvrtletí poprvé za deset let propadla do recese. Přispěly k tomu násilné protivládní protesty a přetrvávající obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou. Hrubý domácí produkt (HDP) se za červenec až září snížil proti předchozímu čtvrtletí o 3,2 procent a zaznamenal pokles už druhé čtvrtletí za sebou. Splnil tak technickou definici recese. Vyplývá to z předběžných údajů, které dnes zveřejnila vláda.
Meziročně se HDP snížil o 2,9 procenta. To je nejhorší údaj od globální finanční krize z let 2008/2009.
Vláda také směrem dolů zpřesnila data za druhé čtvrtletí. Podle nich ekonomika mezičtvrtletně klesla o 0,5 procenta, meziročně pak vykázala růst o 0,4 procenta.
"Domácí poptávka se výrazně zhoršila," uvedla vláda v prohlášení. "Protože slabé hospodářské podmínky tlumily náladu spotřebitelů a rozsáhlé demonstrace vážně narušují maloobchod, stravování a další spotřebitelské sektory, výdaje na soukromou spotřebu zaznamenaly první meziroční pokles za více než deset let."
Výzkumná společnost Capital Economics očekává, že HDP se sníží i ve čtvrtém čtvrtletí. Případné oživení pak budou brzdit slabé firemní investice, protože politická krize způsobila trvalé poškození pověsti města jako stabilního a autonomního finančního centra.
Téměř všechny růstové motory Hongkongu coby asijského finančního centra se v létě zastavily. Obchodní válka mezi USA a Čínou se vystupňovala a obchody zavřely, aby se tak zabránilo násilným střetům mezi pořádkovou policií a demonstranty. Hongkong je jednou z neoblíbenějších turistických destinací na světě a rušným kontejnerovým přístavem.
Maloobchodní tržby v srpnu rekordně klesly. Příjezd turistů se pak snížil nejvíce od epidemie zaviněné virem SARS v roce 2003.
Související
Použili bambusové lešení, teď mají na svědomí desítky mrtvých. Proč byl požár v Hongkongu tak ničivý?
128 mrtvých, 200 nezvěstných. Úřady po masivním požáru v Hongkongu ukončily záchranné práce
Hongkong , demonstrace v Hongkongu
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
před 2 hodinami
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
před 2 hodinami
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
před 4 hodinami
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
před 5 hodinami
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
před 6 hodinami
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
před 8 hodinami
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
před 9 hodinami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 10 hodinami
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 11 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 13 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 14 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 15 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák