Americká technologická společnost Microsoft chce nahradit několik desítek novinářských pozic robotickým systémem umělé inteligence. S odvoláním na své zdroje o tom informoval list The Seattle Times.
Podle deníku se opatření dotkne asi 50 pracovních míst v produkci zpravodajství pro web MSN, který Microsoft provozuje. Tuto práci nyní zastávají agenturní zaměstnanci, jejichž služeb už ale společnost nechce po 30. červnu využívat.
"Jako všechny společnosti pravidelně vyhodnocujeme naši obchodní činnost," uvedl Microsoft v prohlášení. "To může někdy vyústit ve zvýšení investic do některých oblastí a restrukturalizaci jiných. Tato rozhodnutí nevycházejí z nynější pandemie," dodala společnost.
Podle The Seattle Times si Microsoft ponechá kmenové novinářské zaměstnance, kteří vykonávají podobnou práci jako agenturní, s těmi ale smlouvy neobnoví. List s odvoláním na některé zaměstnance uvedl, že MSN bude k produkční práci využívat umělou inteligenci.
Součástí práce zpravodajské produkce je organizace zpráv od spolupracujících mediálních domů či výběr údernějších titulků a lepších ilustračních snímků. To nyní zastávají lidé, tento úkol ale převezme umělá inteligence.
"Už několik měsíců to fungovalo v poloautomatickém režimu, nyní to dostalo zelenou," citoval deník jednoho z agenturních pracovníků, jehož smlouva nebyla obnovena. "Je demoralizující pomyslet na to, že stroje nás mohou nahradit, ale tak to je," dodal.
Někteří propuštění novináři upozorňují na to, že umělá inteligence nemusí editorskou práci plně zvládnout, což může skončit vydáváním nevhodných zpráv.
"Celou dobu čtu o tom, jak automatizace a umělá inteligence převezmou naši práci. A nyní převzaly mou," uvedl podle deníku The Guardian další z propuštěných novinářů.
Portál BBC poznamenal, že Microsoft je jen jednou z řady technologických společností, které s umělou inteligencí pro novinářskou práci experimentují. Další takovou je například gigant Google. Cílem vývoje takovýchto systémů umělé inteligence je snížit náklady a zvýšit efektivitu práce.
5. prosince 2025 16:28
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Související
Windows 10 oficiálně skončil. Od kdy je zranitelný a jak si jej prodloužit o další tři roky?
Microsoft propouští tisíce zaměstnanců. Nahradí je umělá inteligence
Microsoft , novináři , umělá inteligence (AI)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Pochválí se za bystrost a obratem usne. Co se děje se zdravím Trumpa?
před 36 minutami
Střelba v Chřibské se vyšetřuje jako vražda. Policisté zřejmě zasáhli zraněnou ženu
před 1 hodinou
Nechápu, co děláš s Grónskem, napsal Macron Trumpovi. Ten mu pohrozil obřím clem na víno
před 2 hodinami
Z Trumpova „šílenství“ není návratu, obává se Evropa. Zvažuje náhradu NATO, bez USA s Ukrajinou
před 2 hodinami
Cesta zpět už neexistuje, řekl Trump Ruttemu o Grónsku. Pak zveřejnil mapu Kanady s vlajkou USA
před 3 hodinami
Projev obrovské hlouposti, nepochopitelný akt slabosti... Trump tvrdě kritizuje krok, který sám podpořil
před 4 hodinami
Počasí a sníh. Meteorologové vysvětlili, co se změnilo v posledních dnech
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
Tragická střelba otřásla v úvodu nového týdne Chřibskou na Děčínsku. Při útoku na městském úřadě přišel o život jeden člověk, mezi šesticí zraněných má být místní starosta. Útočník si zřejmě vzal život sám, předtím se dostal do přestřelky s přivolanými policisty. I v řadách policie došlo ke zraněním.
Zdroj: Jan Hrabě