Světový obchod se zbožím letos kvůli pandemii covid-19 klesne o 13 až 32 procent. Letošní pokles tak bude mnohem prudší než v době globální finanční krize před deseti lety. V příštím roce, až pandemie odezní, se obchod pravděpodobně zotaví, pokud jednotlivé země budou spolupracovat. Ve svém výhledu to dnes uvedla Světová obchodní organizace (WTO).
Služby nejsou do výhledu zahrnuty. WTO nicméně odhaduje, že obchod se službami bude koronavirem nejhůře zasažen kvůli omezením v dopravě a v cestování.
Rozpětí odhadu letošního poklesu je poměrně široké. Podle WTO je stále nejisté, jaké ekonomické dopady nynější bezprecedentní zdravotní krize představuje. Generální ředitel WTO Roberto Azevedo v prohlášení označil výhled za ošklivý.
"Rychlé a energické oživení je ale možné. Rozhodnutí, která jsou teď přijímána, určí budoucí podobu zotavení a vyhlídky globálního růstu," uvedl. Důležité podle něj bude udržení otevřených a předvídatelných trhů, aby se obnovily investice. Pokud země budou spolupracovat, bude oživení rychlejší než v případě, že každá země bude jednat sama.
V letošním roce téměř všechny regiony zažijí pokles obchodu o více než deset procent. Nejhůře na tom bude vývoz ze Severní Ameriky a Z Asie. Prudší pokles také zažijí sektory se složitým hodnotovým řetězcem, jako jsou elektronické a automobilové produkty.
Na příští rok WTO předpovídá růst obchodu o 21 až 24 procent. Výsledek ale do značné míry bude záviset na době trvání epidemie a na tom, jak na ni zareagují politici.
WTO také potvrdila, že loni obchod se zbožím klesl o 0,1 procenta. Důvodem bylo obchodní napětí, zvláště mezi Spojenými státy a Čínou, a také zpomalení ekonomiky.
Ještě loni v říjnu WTO předpovídala, že letos obchod stoupne o 2,7 procenta. Za loňský rok počítala s růstem o 1,2 procenta, uvedla agentura Reuters.
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Související
Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
Ukrajina pozastavila stížnosti podané u WTO na Slovensko, Polsko a Maďarsko
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
před 1 hodinou
Zeman popřál Orbánovi úspěch, protože brání evropské hodnoty
před 1 hodinou
Trump není mužem svého slova. Ultimátum pro Írán se opakovaně prodlužuje
před 2 hodinami
Rajchl se nabídl, že pojede do Ruska vyjednávat o ropě a plynu
před 3 hodinami
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
před 4 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat mír v Íránu. Návrh dohody je na stole
před 5 hodinami
Otevírací doba obchodů dnes podléhá zákonu. V květnu se to zopakuje
před 5 hodinami
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
před 6 hodinami
Další dva podezřelí v pardubickém případu. Jednoho vypátrali v Bulharsku
před 7 hodinami
Írán varoval Trumpa i Netanjahu před útoky na civilní cíle
před 8 hodinami
Počasí se dnes zkazí. Po letní neděli přijde teplotní propad
včera
Jak se americké armádě podařilo zachránit ztraceného letce? Na povrch vyplouvají první detaily
včera
Írán má čas do úterý večer. Trump stanovil přesný čas ultimáta, Teherán poslal ráznou odpověď
včera
Opravdu jde o terorismus? Výbušniny u plynovodu mohou být zinscenované, aby pomohly Orbánovi, míní experti
včera
USA mohou zítra uzavřít dohodu s Íránem, tvrdí Trump. Teherán řekl, za jakých okolností otevře Hormuzský průliv
včera
Trump ztratil nervy: Otevřete ten zas***** průliv, vy šílení parchanti, nebo budete žít v pekle, nadává Íránu
včera
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi 50 let nikdo neviděl. Z mise Artemis dorazily i první snímky odvrácené strany Měsíce
včera
Začátek Orbánova konce? Magyar zacílil na mladé voliče, ti touží po svobodné zemi
včera
Macinka Pavla na summit NATO nepustí. Pojede tam s Babišem a Zůnou
Složení české delegace na nadcházející summit NATO v Ankaře nadále vyvolává neshody mezi vládou a Pražským hradem. Podle aktuálních informací České televize budou Českou republiku na tomto významném jednání reprezentovat premiér Andrej Babiš, ministr obrany Jaromír Zůna a ministr zahraničí Petr Macinka. S účastí prezidenta Petra Pavla vládní kabinet v tuto chvíli nepočítá.
Zdroj: Libor Novák