Trh s uměním loni překvapivě klesl, ukazuje analýza. Letos ho ovlivní pandemie

Světový objem obchodu s uměním a starožitnostmi loni překvapivě klesl, a to o pět procent na 64,1 miliardy dolarů (1,6 bilionu Kč). V analýze pro švýcarskou banku UBS a organizátora uměleckých výstav Art Basel to uvádí ekonomka a analytička trhu s uměním Clare McAndrewsová. Na vině podle ní může být slabší nabídka děl v nejdražším segmentu nad deset milionů dolarů.

Letos se kvůli uzavření galerií a odkladu až stovek akcí kvůli koronaviru pokles globálního trhu s uměním už očekává, sdělila ČTK Galerie Cermak-Eisenkraft.

Loňský pokles podle autorky analýzy souvisí s krátkodobým útlumem nabídky, nikoli s útlumem poptávky. Trh je v posledních deseti letech poměrně stabilní - jeho objem se pohybuje mezi 57 miliardami v roce 2010 a rekordními 68 miliardami dolarů, které prodejci za umělecká díla získali v roce 2014.

Spojené státy, Británie a Čína loni trhu s uměním stejně jako v předchozích letech dominovaly. Jejich tržní podíl představoval 82 procent. Čínský obchod s uměním, který mezi lety 2009 a 2011 rostl skoro o deset miliard dolarů každý rok, ale od roku 2011 stagnuje, případně klesá a loni nedosáhl ani poloviny trhu amerického.

Prodej děl v aukčních domech se na celkovém prodeji podílel 37,6 procenta. Zbytek připadl na veletrhy s uměním, galerie a další obchodníky s uměním a starožitnostmi.

Na rozdíl od předchozích let loni klesl prodej přes internet, a to o dvě procenta. Obrat obchodů uzavřených online loni představoval 5,9 miliardy dolarů, tedy asi devět procent trhu.

Podle Galerie Cermak Eisenkraft lze už nyní odhadovat, že trh s uměním zaznamená letos pokles téměř ve všech kategoriích, i když vzhledem k současným omezením posílí prodej na internetu. Nicméně nejdražší díla převážně nakupuje klientela z věkové kategorie nad 50 let, která bývá více konzervativní a upřednostňuje nákup na aukcích nebo u svých galeristů, kde si předmět svého zájmu může dobře prohlédnout.

V České republice by se galerie měly podle dosavadních předpokladů znovu otevřít 25. května.

Související

Více souvisejících

Umění Ekonomika aukce

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Pád člověka z portálu tunelu zastavil vlaky na hlavním nádraží v Praze

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy