Březnové spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 61,14 % a meziměsíčně o 5,46 %. Jedná se o další prudký nárůst cen. Průmyslové ceny jsou na tom ještě hůř. Ty meziročně vzrostly o neuvěřitelných 114,97 %.
Turecko výrazně trpí válkou na Ukrajině. Ceny v oddíle doprava vzrostly o 99,12 %, potraviny a nealkoholické nápoje o 70,33 %, nábytek o 69,29 a restaurační a hotelové služby o 60,4 %. Dalším důvodem robustního nárůstu spotřebitelských cen, které rostou už desátý měsíc v řadě, je slábnoucí lira. Turecká centrální banka na obecné zdražování totiž reaguje velmi nestandardně a sice snižováním sazeb. To samozřejmě inflaci roztáčí ještě víc. Neustálé zásahy do měnové politiky a časté personální změny v čele centrální banky Turecka Recepem Tayyipem Erdoganem si vybírají svou daň.
Jestliže jsou spotřebitelské ceny problém, ceny průmyslových výrobců jsou katastrofou. V březnu šly nahoru o 114,97 %, což je naprosto bezprecedentní číslo. Takto prudkému zdražování země čelila naposledy v březnu 1995. Průmyslové ceny rostou ve všech oblastech, ale nejvíce u meziproduktů, a sice o 122,92 %. Informuje Tomáš Volf z Citfin.
V posledních týdnech se turecká lira pohybuje v pásmu 14,55 – 14,85 USDTRY. Většinu času se však drží u horní hranice. Zdá se, že turecká centrální banka dělá vše pro to, aby lira nepropadla přes psychologickou hranici 15 lir za jeden dolar. Pro srovnání, v září loňského roku se lira držela u úrovně 8,20 USDTRY a začátkem roku 2019 to bylo kolem 5 lir za dolar. Turecká lira je jednou z nejrychleji slábnoucích měn světa a obrat čekat příliš nelze. Prezidentské volby se blíží a Recep Tayyip Erdogan udělá vše pro znovuzvolení, včetně znehodnocení úspor všech obyvatel ve jménu „západního nepřítele“.
29. března 2026 21:22
Uvolnění obřích zásob ropy nepomohlo. Svět zažil měsíc, jaký moderní historie nepamatuje
Související
Nový vzkaz mladého Chameneího. Otce označil za mučedníka
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
Aktuálně se děje
před 3 minutami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 9 minutami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 41 minutami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 2 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 7 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 8 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
včera
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
včera
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
včera
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
včera
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
včera
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
včera
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
včera
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
včera
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
včera
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
včera
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
Americký viceprezident JD Vance v úterý navštíví Maďarsko v rámci úsilí podpořit premiéra Viktora Orbána před klíčovými parlamentními volbami. Tato cesta na poslední chvíli je vnímána jako pokus o posílení pozic důležitého spojence hnutí MAGA, kterému v nedělním hlasování hrozí volební porážka. Podle politických analytiků však tato intervence pravděpodobně nepřinese zásadní obrat v již tak vyostřeném předvolebním souboji.
Zdroj: Libor Novák