Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů. Tuto informaci v pondělí zveřejnil ukrajinský obchodní zástupce Taras Kachka v rozhovoru pro zpravodajský web Politico.
Tyto tři země (Polsko, Maďarsko a Slovensko) zavedly zákazy dovozu ukrajinských zemědělských produktů jako ochranné opatření pro své vlastní zemědělce poté, co Evropská komise v pátek odmítla prodloužit opatření proti čtyřem ukrajinským zemědělským produktům. Tyto opatření byla původně přijata na začátku tohoto roku na základě dohody se sousedními členskými státy EU.
"Je důležité prokázat, že tato opatření nejsou právně nezávadná. Proto zítra zahájíme soudní řízení," řekl Kachka v rozhovoru pro Politico v neděli večer.
Kyjev plánuje žalovat tyto tři země u Světové obchodní organizace, nikoliv na základě vlastní obchodní dohody s Evropskou unií. "Myslím, že celý svět by měl vidět, jak se členské státy v EU chovají k obchodním partnerům a vlastní Unii, protože to může mít dopad na ostatní země," řekl Kačka.
Slovensko rozšířilo stávající zákaz EU na čtyři agrární komodity, zatímco Polsko přidalo zákaz na ukrajinskou mouku a krmivo pro zvířata. Maďarsko zase rozšířilo svůj zákaz na 25 dalších produktů.
Maďarská opatření jsou především symbolická, zatímco polská mohou významně ovlivnit ukrajinský vývoz. Pokud Polsko nepřehodnotí svá opatření, existuje pravděpodobnost, že Kyjev zakáže dovoz ovoce a zeleniny z Polska.
"Polský zákaz zemědělcům nepomůže, ceny neovlivní, protože ceny jsou globální. To, co dělají, je založeno na veřejném mínění," dodal ukrajinský úředník.
17. listopadu 2025 15:05
Blíží se globální finanční panika? USA ztrácejí důvěryhodnost, Čína ani EU je ale nenahradí
Související
"Je vidět stále jasněji, kdo se fláká." Tlak na spojence NATO, aby přispěli na zbraně pro Ukrajinu, roste
Kallasová: Tento týden může být pro Ukrajinu klíčový
Ukrajina , Slovensko , Polsko , Maďarsko , obilí, pšenice
Aktuálně se děje
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
včera
Co si myslí Evropané? Bojí se války a Trumpa vnímají jako nepřítele
včera
Eurovize čelí nejtěžšímu rozhodnutí v historii: Rozhodne, zda vyhodí Izrael
včera
Putin nezahálí. Po neúspěšném jednání o Ukrajině míří do Indie
včera
Cesta k míru na Ukrajině je nejistá, varuje Trump. Američtí vyslanci chystají setkání s kyjevským představitelem
včera
Proč rozhovory dosud nic nepřinesly? Putin na mír nespěchá, užívá si pocit, že se ho svět doprošuje
včera
Počasí na některých místech potrápí řidiče, avizovali meteorologové
3. prosince 2025 21:58
Na Štědrý den půjde nakoupit i letos. Jeden z řetězců ale bude pokračovat v tradici
3. prosince 2025 21:07
Bývalý princ Andrew je bez dvou dalších poct. Ztrácí status rytíře
3. prosince 2025 19:54
Metro zastavila vážná nehoda. Mladá žena spadla pod soupravu
Vážný incident se v úterý stal na lince A pražského metra. Ve stanici Hradčanská spadla pod soupravu mladá žena, která utrpěla vážná zranění. Zřejmě šlo o pokus o sebevraždu. Událost ovlivnila provoz na zmíněné lince.
Zdroj: Jan Hrabě