Obří židle dokončena, festival rekordů začne zítra

Pelhřimov - Na poslední chvíli se klukům a jejich mistrům ze Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště v Pelhřimově podařilo dokončit obří židli, která bude premiérově představena v sobotu 8. června na pelhřimovském náměstí v Kutilské aréně zmiňované školy. Posléze bude óbržidle jako symbol města rekordů a šikovnosti jeho lidí umístěna na kruhovém objezdu na Pražské ulici.

Nicméně festival rekordů a kuriozit v Pelhřimově startuje již v pátek v půl druhé.

Připraveno je představení snad půl stovky rekordních pokusů a zápisů do České knihy rekordů, ale i hudební bonbónky : 7.6. koncert Marty Kubišové, v sobotu (8.6.) kolem druhé Naďa Urbánková a pak Galavečer Rekordman roku se skupinou Mňága a Žďorp (a parádním ohňostrojem) - vstup je zdarma.

V hlavní festivalový den uvidíte na vlastní oči například originální vzduchové dělo, které znáte z TV pořadu Zázraky přírody. Monstrum střílí vzduch a ten poráží kartónovou stěnu ... ozdobou bude Czech Spitfire Club a největší model legendárního válečného letounu (1:1 - 12x10 m), který bude zapsán do rekordmanských tabulek.

Anebo: Viděli jste už někdy chlapa, který otevírá lahváče nastartovanou motorovou pilou ? Takovým borcem je dřevorubec František Vitásek, který se představí v pátek od 19.30 v programu Galavečera kuriozit.

Nicméně festival Pelhřimov - město rekordů je unikátní tím, že bok po boku se zde představují všeobecně známé osobnosti s víceméně neznámými, obyčejnými lidmi - ALE držiteli neobyčejných rekordů. A právě především těmto (z všeobecného pohledu bezejmenným mistrům svých oborů) lidem, kteří něco umí a nezabývají se pouze tím, jak vydělat peníze, chce Agentura Dobrý den vzdát čest.

Těch oborů je ale tolik ! V podstatě tolik, kolik je lidských činností ... I proto se z původně komorní akce (před více než dvaceti lety), později festivalu, který pohltil celé centrum města, stává rozšiřující se MULTIŽÁNROVÝ FESTIVAL.

I tentokrát se mohou jeho návštěvníci těšit na několik nových scén : cestovatelskou i s exceletním fotografem Jiřím Kolbabou, Arénu leteckých modelářů (Spitfire), Arénu smíchologie, Šachovou s unikátní simultánkou poslepu (Ivan Hausner bude se zavázanýma očima hrát 10-12 partií současně), v Handbike aréně Černých koní se budete moci projet na trenažéru ručního kola, Aréna Muzea rekordů a kuriozit přinese kromě dvou desítek rekordmanů také trochu tajemna v podání Petra Švece, který ohne nerezové lžíce a vidličky pomocí psychokineze (silou vůle) a možná to naučí i vás nebo Vaše děti. V Adrenalinové aréně budou předvádět své kousky mistři kol a jednokolek v čele s Adamem Geržou a také mistři světa v JO-JOvání, v bazénu proběhne Vodní aréna, Kutilskou arénu má pod palcem SPŠ a SOU Pelhřimov (rekordní účesy a také rychlostní sestavení židle), navštívit můžete výstavy chovatelů a zahrádkářů a ... nová tradice se stává z hudebních scén :

ROCK aréna před KD Máj

Scéna Dechových hudeb (Městské sady)

Folk & country scéna na zahradě Domu dobrých dnů

Související

Více souvisejících

Festival Pelhřimov - město rekordů Rekordy

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry a Meghan Markle

Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili

Princ Harry zažil rozporuplný návrat do rodné Velké Británie. Kromě šťastných chvil během setkání s králem Karlem III. došlo i na rozhodnutí soudu v jeho sporu s jedním z mediálních vydavatelů na Ostrovech. Podle soudu se vznesená obvinění nepodařilo prokázat. Informovala o tom BBC. 

včera

Požár

Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii

Česko na výzvu Evropského koordinačního centra vysílá do požáry poničené Francie další, v pořadí už druhý vrtulník. Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Země o mezinárodní pomoc modulů leteckého hašení žádala v rámci Mechanismu civilní ochrany EU. Na jihu se stále nedaří dostat rozsáhlé přírodní požáry pod kontrolu. 

včera

Petr Pavel

Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde

Pražský hrad se rozhodl reagovat na nejnovější vyjádření premiéra Andreje Babiš (ANO). Mluvčí hlavy státu zdůraznil, že Petr Pavel nepoužívá žádné osobní útoky na předsedu vlády. Vztah nejvyšších činitelů je momentálně poznamenán především sporem ohledem složení české delegace na uplynulém summitu NATO.  

včera

Ilustrační fotografie.

Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí

V Česku podle aktuálních výsledků monitoringu krajských hygienických stanic zůstává většina sledovaných přírodních koupališť nadále vhodná ke koupání. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. V souvislosti s průběhem počasí v uplynulých dnech však na některých lokalitách dochází ke zhoršování kvality vody, zejména vlivem zvýšeného výskytu sinic.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama

I na Ukrajině zavládl smutek kvůli smutné zprávě o úmrtí amerického senátora Lindseyho Grahama. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl republikánský politik odhodlaným lídrem. Zelenskyj připomněl, že Graham v posledních letech opakovaně navštěvoval Ukrajinu. 

Aktualizováno včera

včera

Andrej Babiš

Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO

Ostudou nazval premiér Andrej Babiš (ANO) přítomnost prezidenta Petra Pavla na uplynulém summitu NATO v Turecku. Babišova vláda původně nechtěla, aby hlava státu na alianční jednání jela. Pavel se však na summit nakonec vydal. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

11. července 2026 21:56

Ministerstvo zdravotnictví

V Česku se nastavují pravidla pro bezpečné využívání AI ve zdravotnictví

Bezpečné zavádění umělé inteligence do českého zdravotnictví, podpora zdravotníků při využívání moderních technologií a společná příprava odborných doporučení. To jsou hlavní cíle memoranda o spolupráci, které dnes podepsalo Ministerstvo zdravotnictví České republiky společně s Českou asociací umělé inteligence, Českou lékařskou společností J. E. Purkyně a Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví.

11. července 2026 21:01

Linda Nosková

Wimbledon ovládly Češky. Díky nekompromisnosti nakonec slaví Nosková

Ženské finále slavného tenisového Wimbledonu nabídlo z českého pohledu naprosto snové složení. Poprvé v historii se v něm totiž střetly v sobotu dvě české tenistky – Karolína Muchová a Linda Nosková. Jednalo se tak už pouze o to, kdo z nich se stane v pořadí již pátou českou vítězkou travnatého turnaje a kdo tak naváže na Janu Novotnou (1998), Petru Kvitovou (dvojnásobnou vítězku z let 2011 a 2014), Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024). 

11. července 2026 19:58

11. července 2026 19:04

Pavel by byl rád, kdyby se spor mezi ním a Babišem uklidnil

Prezident Petr Pavel se domnívá, že by se po summitu NATO mohla situace mezi ním a premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidnit. Podle Pavla je stále možné se na řadě věcí pragmaticky domluvit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy